This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Źródł choliny
#1
To mój pierwszy post, więc witam wszystkich. Smile

Po przeczytaniu strony o depresji, mam pytanie dotyczące choliny. Czy znany lek na wątrobę zawierający fosfolipidy z nasion sojowych zawierające: (3-sn-fosfatydylo)choIinę będzie dobrym jej źródłem?
Odpowiedz
#2
Będzie z tego co wiem identyczny, źródłem, jak zwykła lecytyna - tylko lecytyna dodatkowo będzie zawierać dziesiątki innych przydatnych fosfolipidów.
Odpowiedz
#3
Lecytyna lepsza od choliny Smile
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2258155/

O lecytynie piszesz:
"W badaniu zastosowano dawkę odpowiadającą 5-7 gramom lecytyny i takiej bym się trzymał"
http://naturalneleczenie.com.pl/2020/02/...a-watroby/

Nie wiem, ile choliny jest w lecytynie (13%?), ale powtarza się info, że dłuższe branie powyżej 600 mg dziennie wywołuje nieprzyjemny zapach (fishy odour) z ust i pot też cuchnie rybą...
Odpowiedz
#4
3-4%, co daje raptem 250 mg choliny w takiej dawce lecytyny.
Odpowiedz
#5
Tomakin, w jaką dawkę choliny powinno się celować? I jak wygląda przyswajalność dwuwinianu choliny? Na poprzednim forum w jakimś wątku z tego co pamiętam było więcej informacji, i chyba też coś wspominałeś o inozytolu w tym kontekście.
Odpowiedz
#6
Chodziło tam o to, że według niektórych naukowców w części chorób masz nadmiar choliny w stosunku do inozytolu, w innych odwrotnie. Ale to jedna z tych informacji, które nie mają potwierdzenia w badaniach i prawdopodobnie tylko wprowadzała w błąd.

Jak nie masz problemów, które mogą wiązać się z brakiem choliny / nie masz dziwnej diety, to w ogóle bym o cholinie nie myślał.
Odpowiedz
#7
Czy lecytyna rzepakowa również się nada? Czytałem, że ma lepszy profil tłuszczowy od lecytyny sojowej i słonecznikowej.
Odpowiedz
#8
Musisz pogooglać, poszukać składu. Chodzi zawartość:
- fosfatydylu choliny
- fosfatydylu seryny
- fosfoinozytole

Ile jej mają w stosunku do sojowej i słonecznikowej
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości