Zdrowiej - forum medycyny naturalnej i alternatywnej
Ostateczne rozwiązanie kwestii witaminy E - Wersja do druku

+- Zdrowiej - forum medycyny naturalnej i alternatywnej (https://zdrowiej.vegie.pl)
+-- Dział: Cała reszta (https://zdrowiej.vegie.pl/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Dział: Suplementy (https://zdrowiej.vegie.pl/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Wątek: Ostateczne rozwiązanie kwestii witaminy E (/showthread.php?tid=237)Ostateczne rozwiązanie kwestii witaminy E - najs - 04-07-2022

Dużo jest z tym zamieszania, witamina E to aż 8 różnych związków - 4 tokoferole i 4 tokotrienole. Podobno jedna forma wyplukuje pozostałe więc zastanawiam się skąd czerpać każdą z nich. witamina e zabezpiecza kwasy tłuszczowe przed utlenieniem, czy jej niedobór nie spowoduje że suplementacja GLA i EPA będzie mniej wydajna?

Z dostarczeniem sobie alfa tokoferolu nie ma kłopotu, każdy suplement zawiera właśnie tę formę.

Najlepszym źródłem gamma tokoferolu wydają się być pozbawione łusek nasiona sezamu - 28 mg na 100 g. Czy olej z sezamu nie będzie jeszcze lepszym źródłem? Dobrymi źródłami są też oleje sojowy i kukurydziany.

Wpis uaktualnię a Was zapraszam do pisania jeśli coś wiecie o pozostałych formach.


RE: Ostateczne rozwiązanie kwestii witaminy E - tomakin - 04-08-2022

Ogólnie to zwykła forma, podstawowa zabezpiecza przed utlenianiem i taka działała w badaniach, więc jeśli chodzi tylko o to, to bym nie kombinował z formami tylko brał najprostszą z apteki. Mam coś takiego jak tokovit natural e 370, przyznam że wziąłem ze względu na cenę, 15 zł za 2 miesiące. Podobno izolowana z roślinnych, a nie syntetyzowana, ale jak znam życie to jakiś trick reklamowy.