Na tym forum można dyskutować o naturalnych metodach wspomagania leczenia wszelkiego rodzaju schorzeń i przypadłości, łącznie z rakiem czy AIDS.
Rejestracja / Register  Zaloguj / Login  Galeria  Czat  Mapa Google  
Szukaj Użytkownicy 
Portal partnerski: Dołącz do Vivy, ratuj zwierzęta, promuj wegetarianizm - nie zwlekaj!Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Równowaga DHEA i kortyzolu
Autor Wiadomość
tomakin
Administrator


Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 15590
Wysłany: 2012-05-08, 02:44    Równowaga DHEA i kortyzolu

Na tym forum zajmujemy się głównie zależnościami pomiędzy niedoborami pokarmowymi bądź zatruciami a stanami chorobowymi. W "dzisiejszym odcinku" poruszę nieco szerzej kwestię jednego ze schorzeń, na które terapia jest tutaj szeroko omówiona - i które sprowadza na forum całkiem sporo osób, głównie z powodu linków na mojej stronie internetowej. Dość zabawnie się składa, gdyż na opis mechanizmu trafiłem dosłownie dzień po tym, jak sam coś bardzo podobnego wymyśliłem - tyle, że lekarz i biolog ewolucyjny który to opisał dodał do wyjaśnień opis mechanizmu.

W organizmie ludzkim cały czas kotłują się hormony, one decydują w zasadzie o wszystkim - czy kogoś nienawidzimy, czy kochamy, czy jesteśmy głodni, co chcemy zjeść, nawet to, o czym myślimy i jak myślimy. Nas interesują w tej chwili dwa - kortyzol i DHEA. Najogólniej rzecz ujmując - kortyzol to hormon strachu i stresu, odpowiada za reakcję ucieczki. DHEA to hormon odpowiadający za coś wprost przeciwnego - za zdolność do podejmowania wyzwań (a także za setki innych rzeczy, ale nas interesuje w tej chwili zagadnienie fobii). Badania wykazały, że osoby z przewlekłymi fobiami, typu agorafobia czy fobia społeczna, mają znacznie podwyższony poziom kortyzolu i obniżony DHEA - różnica w proporcjach jest dwukrotna w stosunku do reszty populacji. Nie jest do końca jasne, czy jest to przyczyna, czy skutek, ale dobre efekty stosowania syntetycznego hormonu każą podejrzewać, że przynajmniej w bardzo dużej mierze to zaburzenie równowagi odpowiada za chorobę.

Jak dokładnie wygląda wyjaśnienie mechanizmu powyższych fobii? Ewolucyjnie organizm osłabiony, albo postawiony niżej w hierarchii społecznej musiał się podporządkować, inaczej sam albo by zginął, albo sprowadził zagrożenie na całą grupę. Powyższe hormony kontrolują reakcję "flight or fight", walcz albo uciekaj. W przypadku wysokiego kortyzolu w stosunku do DHEA - wygrywa ucieczka. W pewnych stresowych sytuacjach najzwyczajniej w świecie nie jesteśmy w stanie podjąć wyzwania. Ludzie z fobią społeczną nie będą w stanie się wybić z grupy - będą panicznie unikać wszelkiego otwartego współzawodnictwa. Ich organizm będzie w absurdalny, ale jednak nieodwołalny sposób przekonany, że może to ich zabić, że silniejsze osobniki nie pozwolą na "wybicie się". Niekiedy nie są w stanie samodzielnie zrobić zakupów. W przypadku agorafobii nasi praprzodkowie przy każdej zmianie miejsca zamieszkania musieli upewnić się, czy nie ma drapieżnikół, znaleźć nowe źródła pożywienia, zdobyć poparcie wśród lokalnej grupy czy nawet ją podbić. Zostały nam te reakcje - całkowicie niepotrzebne, wręcz szkodliwe, ale nie jesteśmy w stanie się ich pozbyć. Mając wysoki poziom stresu i skłonności do agorafobii będziemy panicznie unikać wszelkich form oddalania się od "bezpiecznego", poznanego miejsca. Niektórzy nie są w stanie wyjść z własnego domu.

Lekarstwo jest banalnie proste - podnieść poziom DHEA, obniżyć kortyzol. Ale odradzam syntetyczne hormony - podawanie sztucznego hormonu może sprawić, że organizm się "rozleniwi" i przestanie go produkować, zbyt duże dawki mogą też rozregulować pozostałe hormony - DHEA jest m.in. prekursorem hormonów decydujących o płci (testosteron etc). Suplementacja "w ciemno" jest też niebezpieczna z tego powodu, że istnieje cała grupa chorób w których DHEA jest mocno podwyższone, a kortyzol obniżony - dodatkowy suplement może być wtedy bardzo groźny dla zdrowia. Za to techniki opisane niżej w przypadku takiego problemu nie zaszkodzą, np joga obniża poziom kortyzolu gdy jest podwyższony, ale podwyższa gdy jest nadmiernie obniżony.

Podstawa terapii to stosowanie się do zaleceń z tematu "leczymy nerwicę / depresję w weekend" z działu z artykułami. Niedobory pokarmowe czy zatrucia potrafią bardzo mocno zachwiać hormonami, do tego stopnia, że często zwykłe ich skorygowanie wystarczy, aby w kilka tygodni wszystko wróciło do normy. To samo dotyczy diety - współczesna dieta wysokobiałkowa, wysokotłuszczowa, wysokokaloryczna, z dużą ilością ultraszybkich węglowodanów jest zabójcza dla poziomu DHEA. Ideałem jest dieta zbliżona do tego, co jest opisane w temacie "dieta lecznicza" w dziale z artykułami.

Co można zrobić jeszcze?

- Przede wszystkim kofeina. Jedna kawa podnosi poziom kortyzolu nawet o 30%, co potrafi się bardzo długo utrzymywać. Należy całkowicie z niej zrezygnować, albo ograniczyć do zupełnego minimum.
- w przypadku niskiego poziomu całkowitego cholesterolu należy go podnieść ZDROWYMI tłuszczami, np olejem kokosowym
- w przypadku alergii (jeśli budzimy się rano z zatkanym nosem albo wręcz musimy kilka razy kichnąć, coś jest na rzeczy) koniecznie usuwamy jej źródło. Najczęściej są to pyłki albo roztocza. Bardzo dokładnie czyścimy pokój, regularnie wycieramy kurze, stawiamy w pokoju filtr powietrza (można kupić już poniżej 200 zł) i odkurzamy DOBRYM odkurzaczem - takim wyposażonym w filtr HEPA, a najlepiej HEPA 13 bądź wyższy. Wystarczy zwykły workowy z filtrami, koszt to co prawda niemal 400 zł, ale dobre modele mają 4 lata gwarancji i siłę ciagu tak dużą, że ludzie dopiero po odkurzeniu dowiadują się, jaki kolor ma ich dywan
- koniecznie trzeba zastosować jakieś techniki redukcji stresu. Bardzo dobrze działa medytacja, skuteczna jest też technika progresywnego relaksu mięśni albo np joga. W grupie stosującej techniki medytacyjne w ciągu miesiąca poziom kortyzolu spadł z 13,8 na 8,5, zaś w grupie stosującej progresywny relaks mięśniowy - z 14,2 na 10,65. Techniki te są na tyle skuteczne, że zastosowanie tylko takich sposobów może w kilka tygodni wyleczyć chorobę.
- bardzo dobrze działa regularny, niezbyt obciążający trening - żadna siłownia, za to regularne bieganie, bardzo wolne, bez nadmiernego obciążania.

(jeśli ktoś zna jeszcze jakieś metody, wypiszcie, zedytuję główny post)

Dlaczego jeszcze warto zadbać o wysoki poziom DHEA?

- kobiety z obniżonym poziomem DHEA miały aż 40 razy wyższe ryzyko osteoporozy, niż kobiety z normalnymi poziomami. Dodatkowo suplementacja DHEA u osób z obniżonym poziomem powodowała wyraźny wzrost masy kostnej
- niski poziom DHEA jest połączony z mocno upośledzonym metabolizmem kolagenu, do tego stopnia, że suplementacja powodowała częściowe zatrzymanie chorób autoimmunologicznych tkanki łącznej, a osoby z niedoborami mają poważne problemy ze stawami. Dodatkowo, zaburzenia kolagenu powodują takie zmiany jak zmarszczki czy cellulit.
- u myszy, podawanie DHEA obniżało ilość zmian miażdżycowych o 45%
- u szczurów, 96% zwierząt u których próbowano wywołać raka zachorowało. ale gdy drugiej grupie podano DHEA - zachorowało jedynie 35%.
- suplememtacja DHEA u starszych ludzi spowodowała bardzo silne zwiększenie naturalnej odporności

Producenci przekonują o dziesiątkach innych pozytywnych efektów, ale ja osobiście bym im nie ufał. Te powyższe są potwierdzone, dotyczą one głównie osób które miały obniżony poziom hormonu. Jeszcze raz ostrzegam - suplementacja hormonem w przypadku braku niedoboru może się bardzo źle skończyć, a nawet w przypadku niedoborów naturalne podnoszenie jest o wiele skuteczniejsze i bezpieczniejsze.
_________________
Pomogłem? Kliknij i też coś zrób dla innych!

http://zdrowiej.vegie.pl/viewtopic.php?t=5093
 
     
prostix

Dołączył: 01 Cze 2011
Posty: 200
Wysłany: 2012-05-08, 23:40    

tomakin napisał/a:
Przede wszystkim kofeina. Jedna kawa podnosi poziom kortyzolu nawet o 30%, co potrafi się bardzo długo utrzymywać. Należy całkowicie z niej zrezygnować, albo ograniczyć do zupełnego minimum.

Za to herbata czarna obniża:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17013636
http://kopalniawiedzy.pl/...ncowa-serca,855
 
     
eco

Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 46
Wysłany: 2014-01-04, 11:59    

Ciężko jest żyć z niskim poziomem DHEA. Jestem cały czas zmęczona, nawet innych to denerwuje. Chodzę na fitness 2 razy w tygodniu staram się dużo ruszać. Stosował ktoś z was techniki progresywnego relaksu mięśni (jak w poście było napisane)?
Jakie jeszcze są sposoby na podwyższenie DHEA?
 
     
tomakin
Administrator


Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 15590
Wysłany: 2014-01-08, 01:35    

a cholesterol jaki masz?
_________________
Pomogłem? Kliknij i też coś zrób dla innych!

http://zdrowiej.vegie.pl/viewtopic.php?t=5093
 
     
eco

Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 46
Wysłany: 2014-01-09, 16:57    

Tomakin nie badałam cholesterolu, myślisz, że warto? Ma coś wspólnego z DHEA?
Staram się ograniczać niezdrowe tłuszcze, a dokładam do diety te zdrowe.
 
     
subzero

Dołączył: 30 Wrz 2013
Posty: 622
Wysłany: 2014-01-09, 17:05    

To jakaś epidemia. Masa ludzi, którym żaden lekarz nie dał skierowanie na cholesterol. Myślałem, że każdy choć raz miał badany cholesterol.
 
     
eco

Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 46
Wysłany: 2014-01-09, 17:45    

A myślisz, że ma to coś wspólnego z DHEA lub ogólną kondycją psychiczną?
 
     
subzero

Dołączył: 30 Wrz 2013
Posty: 622
Wysłany: 2014-01-09, 18:03    

Myślę, że ma i domyślam się, że tomakin powie to samo: niski cholesterol powoduje niewydolność nadnerczy.
 
     
tomakin
Administrator


Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 15590
Wysłany: 2014-01-09, 21:01    

nom dokładnie, DHEA jest produkowane z cholesterolu z tego co pamiętam. Zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski cholesterol szkodzi, tyle że na inne sposoby.
_________________
Pomogłem? Kliknij i też coś zrób dla innych!

http://zdrowiej.vegie.pl/viewtopic.php?t=5093
 
     
eco

Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 46
Wysłany: 2014-01-10, 20:05    

Ale z którego cholesterolu jest produkowane? Z tego "dobrego"? Czy zwykłe badanie cholesterolu obejmuje jego różne typy czy trzeba zrobić lipidogram?
 
     
tomakin
Administrator


Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 15590
Wysłany: 2014-01-12, 11:22    

cholera wie, cholesterolów jest cała masa w organizmie, bada się ogólny bo to najtańsze i w zupełności wystarczy.
_________________
Pomogłem? Kliknij i też coś zrób dla innych!

http://zdrowiej.vegie.pl/viewtopic.php?t=5093
 
     
eco

Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 46
Wysłany: 2014-01-16, 21:46    

Czy ktoś tu ma też problem z za niskim DHEA lub a niskim lub za wysokim kortyzolem?
Na czym polega trening Jacobsena?
 
     
eco

Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 46
Wysłany: 2014-01-24, 22:19    

Pewnie naświetlanie lampą Solux też może pomóc przy niedoborze DHEA?
 
     
tomakin
Administrator


Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 15590
Wysłany: 2014-01-25, 03:16    

pojęcia nie mam, zawsze możesz spróbować...
_________________
Pomogłem? Kliknij i też coś zrób dla innych!

http://zdrowiej.vegie.pl/viewtopic.php?t=5093
 
     
eco

Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 46
Wysłany: 2014-02-08, 18:08    

Chyba tylko ja mam tutaj taki problem.
Może mam niedoczynność nadnerczy, ACTH i kortyzol też mam dość niskie. Zbadałabym aldosteron, ale trochę kosztuje jego zbadanie dlatego jeszcze się wstrzymuję.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: