This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nerwicopodobne objawy po witaminie D3 - prośba o analizę wyników badań
#1
Witaj Tomakin,
Postaram się w skrócie opisać najważniejsze informacje. 1 stycznia 2024 rozpocząłem zażywanie leku z witaminą d3 (ibuvit d3). Dawka 2000 UI dziennie. Wszystko było ok do 15 stycznia. Tego dnia tez zażyłem kapsułkę i po ok 20 minutach pojawił się ból, ucisk z prawej i lewej strony szyi, uczucie ucisku i sztywności w klatce piersiowej, uczucie guli w gardle i małe problemy z połykaniem, nieco później osłabienie, złe samopoczucie, problemy ze snem, czasami łagodne zawroty w głowie. Odstawiłem lek jednak mimo to objawy nie ustąpiły do dzisiaj. Co chyba też ważne zorientowałem się że objawy nasilają się przy stresie. Przed przyjmowaniem leku nie miałem żadnych objawów a stres nie powodował u mnie nigdy takich rekcji organizmu. W ulotce od leku też jest informacja o takich skutkach ubocznych więc jestem pewny że to od tej witaminy d. Mam wyniki badań sprzed 2 lat gdy czułem się dobrze i nowe wyniki badań z 18 stycznia w trakcie występowania objawów. Zdziwiło mnie że poziom wit.d we krwi szybko wzrósł przy tak małej dawce i zastanawia mnie spadek wapnia zjonizowanego nieco poniżej normę, spodziewałem się że będzie odwrotnie i nie wiem jak to interpretować, hiperkalciuria cz niekoniecznie? Pamiętam jeszcze że jakieś 6 lat temu brałem przez miesiąc suplement d3 2000 IU z witaminą K2 100ug i nie odczułem żadnych skutków. Czy wit.K2 mogła mieć na to wpływ? Moja waga 53 kg a wzrost 175cm.

Świeże wyniki :
https://ibb.co/gdVVVfw
https://ibb.co/dDrcgMN
https://ibb.co/FnR04Np

Wyniki z przed niecałych 2 lat
https://ibb.co/BBnSFmY
https://ibb.co/s1wWwFV
https://ibb.co/yNrVKvX
https://ibb.co/RQ10Nn3
Odpowiedz
#2
Prawdopodobnie (ale tylko prawdopodobnie) witamina D mocno obniżyła poziom magnezu we krwi, to znany mechanizm. Niski poziom magnezu prowadzi do skurczy mięśni i ogólnie objawów nerwicowych. Akurat od kilku dni biorę D3 w dużych dawkach i mam to samo, spinają się mięśnie i wszystko zaczyna boleć.

Jakbyś zaczął brać magnez, to też może się pojawić problem, jako że duże dawki magnezu mogą obniżyć poziom wapnia we krwi, pogarszając objawy. Tu trzeba stosować metodę prób i błędów.

Czym innym zresztą jest poziom we krwi, a czym innym poziom wewnątrz komórki. I teraz uwaga, najważniejsze - objawy niedoboru magnezu, takie jak drgania mięśni, nerwowość i skurcze to efekt tego, że komórka nie jest w stanie wykorzystać wapnia. Czyli tak naprawdę to objawy niedoboru wapnia. Ale duże dawki wapnia sprawią, że zostanie zablokowany dostęp do magnezu (te dwa pierwiastki konkurują ze sobą), a duże dawki magnezu z kolei mocno obniżą poziom wapnia we krwi.

Najlepiej byłoby chyba brać niezbyt duże, ale regularne dawki magnezu, tak, żeby powoli, stopniowo podnosił się poziom wewnątrz komórek, ale żeby jednocześnie nie podniósł się bardzo szybko i mocno we krwi. Dodatkowo osłonowo niewielkie dawki wapnia. Nie wiem, może 2 x 100 mg magnezu rano i w południe, 500 mg wapnia wieczorem? Spróbuj i obserwuj, co się będzie działo.

Zazwyczaj jako "odtrutkę" na zbyt duże dawki D3 poleca się właśnie witaminę K2 albo witaminę A, też możesz spróbować.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości