This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dieta wegetariańska - jakie badania
#1
Córka (wiek 17 lat) dosyć spontanicznie przeszła na dietę wegetariańską. To już chyba prawie rok. Niestety, jej  dieta nie wydaje się zbyt przemyślana jeśli chodzi o składniki odżywcze. Nie jest tak że zajada się głównie pizzą z serem je przeróżne warzywa, tofu, jajka, kasze. Ale wydaje mi się że je zbyt mało ogólnie i zbyt mało białka. Schudła parę kilo. Jak jej mówię że za bardzo schudła to twierdzi że waży ok. 48 kg i że to jest ok przy wzroście 168 cm. Twierdzi że się nie odchudza ale na moje oko je za mało kalorii. Zrobiła się blada i częściej łapie infekcje. 
Jakie badania zrobić żeby zobaczyć czy wszystko jest w porządku? Diety nie będę jej układał bo się na tym nie znam. Nie chce iść do dietetyka bo twierdzi że tak jak ona się odżywia to jest dobrze i niczego jej nie brakuje. Czy jest tak, że przy diecie wegetariańskiej trzeba brać obowiązkowo jakieś suplementy i jeśli tak to jakie?

Edit:
Znalazłem stronę o niedoborach:
https://wegetarianizm.vegie.pl/

To pozostaje pytanko o badania. Jakie wykonać na tym etapie?
Odpowiedz
#2
Chyba od badania ferrytyny trzeba zacząć, no i nie jęczeć jej cały czas nad uchem o jedzeniu, bo to wiek buntu, im więcej się ją przekonuje, tym bardziej to odrzuca i w końcu w anoreksję wpadnie. Homocysteinę też można, no i tarczyca. Ogólnie to też wiek, gdy ciało się mocno zmienia, rosną poziomy jednych hormonów, spadają innych, w tym wieku ujawniają się też niektóre choroby genetyczne, tak że nie rozpędzałbym się ze zrzucaniem całej winy na wegetarianizm, zwłaszcza gdy ktoś chudnie, bo chudnie się nie z powodu źle dobranych składników, tylko z powodu zwykłego niedoboru kalorii.
Odpowiedz
#3
Ja kiedyś na nieumiejętnie ułożonej diecie wegańskiej miałem bardzo niski cholesterol - i też często niskie białe krwinki, na pewno częściej wtedy chorowałem.

Teraz, na diecie głównie wegańskiej (Tzn. mięso raz na parę miesięcy, produkt odzwierzęce może z raz na tydzień-2) - zauważyłem 2 rzeczy:
- Niski poziom mocznika (Tutaj nie wiem na ile to jest problem, może po prostu normalny efekt niskiego spożycia białka)
- Wolniejsze niż u innych ludzi odbudowywanie się ferrytyny, hemoglobiny i hematokrytu po donacji krwi. Tutaj na ile wiem, nawet bez oddawania krwi, kobiety mają dużo częściej problemy z żelazem.

Moim zdaniem jeśli to tylko wegetarianizm, a nie weganizm - to nie ma się czym martwić, tylko trzeba jej pomóc sensownie ułożyć Sobie dietę. Mnie to zajęło lata. Niby w internecie jest wszystko co trzeba, mnóstwo informacji, ale trudno jest filtrować te sensowne i bezsensowne, trzeba czasu żeby te informacje przyswoić, nauczyć się jak organizm reaguje na różne rzeczy itp.
No, to tyle - z pytaniami lepiej do Tomakina, ja tak tylko chciałem dodać od Siebie. Powodzenia.
Odpowiedz
#4
A suplementuje B12?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości