This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Domowy izotonik w sportach wytrzymałościowych
#1
Cześć, 
Od dawna chodzi mi po głowie zrobienie takiego domowego Izostara, w moim przypadku na trasy rowerowe po około 100 km. 
Czy ktoś z was próbował robić - mając do dyspozycji wszystkie te chlorki, cytryniany i węglany - jakieś podstawowe połączenie np. potasu, wapnia, magnezu z wit. B i ew. jakiś cukier czy syrop owocowy dla szybkich węgli? 

I tutaj kolejna kwestia - czy takie połączenie antagonistycznych minerałów w ogóle ma sens? Wiadome jest że preparaty typu multiwitaminy wchłaniają się fatalnie, może jednak przy uzupełnianiu niewielkimi dawkami w trakcie treningu wygląda to inaczej?

Jakieś doświadczenia?
Odpowiedz
#2
Przy izotonikach tych minerałów i tak jest tyle, co kot napłakał, więc o przyswajanie bym się nie martwił. Patrzę właśnie na skład jakiegoś izotoniku, magnezu jest tam 4 mg w 0,7 litrowej butelce, to jest nawet jedna setna tego co ludzie w suplementach biorą.
Odpowiedz
#3
Jak biorę ze sobą butelkę wody na jakąś okazję to często rozpuszczam gram-półtora sześciowodnego chlorku magnezu w półtora litra. Można do tego dodać chlorku potasu, chociaż nie wiem czy będzie się to wtedy dało wypić zakładając że dawka będzie więcej niż homeopatyczna.
Odpowiedz
#4
No właśnie o to chodzi, tam są bardzo małe dawki a przy regularnym stosowaniu wychodzi gruba kasa Tongue

Zastanawiałem się też czy jeżeli regularnie bierze się odpowiednie dawki minerałów czy w ogóle warto jest bawić się w takie specyfiki. Właśnie dlatego, że w izotonikach są bardzo małe dawki supli i wydawały mi się niespecjalnie istotne.

Nie mniej w sportach wytrzymałościowych odwodnienie jest jednym z największych problemów długich tras, ale może z kolei lepszym rozwiązaniem jest wziąć odpowiednią dawkę np. dzień wcześniej i kilka godzin przed planowanym treningiem a na trasę po prostu wziąć wodę. Oczywiście w ramach regularnej suplementacji.
Odpowiedz
#5
W izotonikach bardziej chodzi o to, żeby nie pić samej wody, bo to inaczej wpływa na jelita w czasie wysiłku. Ale to serio ma znaczenie raczej tylko dla "wyczynowców".
Odpowiedz
#6
Mój domowy na upał:
1. woda - litr wysokozmineralizowanej
2. sól kuchenna - 9 g
3. węglowodany proste 5% (miód, glukoza spożywcza 52,6 g)
Smaczne nie jest, ale kawałek Magnesolu, mandarynki czy innego owocu pomaga.
Odpowiedz
#7
9 GRAMÓW soli? Jezu... ja czasem zjem gram czy dwa sody, która ma dużo mniej procentowo sodu niż sól kuchenna a i tak się zastanawiam, czy to nie za dużo.
Odpowiedz
#8
Płyny izotoniczne mają 0,9% NaCl
Tyle samo mają kroplówki nawadniające. Do tego 5% glukozy.
Wypijam 0,5 litra przy upałach.
Poza tym soli w zasadzie nie używam.
Odpowiedz
#9
No i zgłupiałam.
Izotoniki mają osmolalność taką jak krew i płyny podawane w kroplówka, czyl 285-295 mOsm/kg wody (miliosmomoli)
Ale domowe nawadnianie nie jest dożylne.
Doustne płyny nawadniające, żeby były skuteczne, muszą być o zmniejszonej osmolarności.
(I nie chodzi tu o różnicę między słowem osmolalność a osmolarność. Chyba)
Tomakin, znasz się na tej chemii?
Odpowiedz
#10
No ogólnie znam się na chemii, ale tu raczej chodzi o logikę. Nigdy w historii ludzkości nie piliśmy izotoników. Jemy o wiele za dużo sodu i pocenie się może nas ratować przed jego akumulacją, a tu nagle wpada producent izotoników i reklamuje coś, co nas przed tym "ratuje".
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości