This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Karnozyna - pytania
#1
Cześć, to mój pierwszy post więc na wstępie ładnie się witam Big Grin

Od jakiegoś czasu przeglądam forum i  dziś postanowiłem napisać. Jeżeli to niewłaściwy dział to przepraszam i proszę o przeniesienie. Niedawno wdrożyłem suplementacje karnozyny, zgodnie z tym wątkiem http://www.wygryw.vegie.pl/suplementy.html. Co prawda mój przypadek nie jest tak tragiczny, jak tych osób, które zostały tam opisane (można powiedzieć, że w porównaniu do opisanych tam przypadków jestem wygrywem), niemniej jest kilka kwestii nad którymi chciałbym popracować.

Karnozynę zacząłem stosować 26 marca i już w kolejną sobotę (3 kwiecień) nagle, w ciągu dnia, poczułem się lepiej- uwaga silnie skierowana na zewnątrz, wewnętrzne opanowanie, brak chaotycznych, nieuporządkowanych myśli w głowie, lepsze samopoczucie. Na stronie jest napisane, że poprawa następuje po 8 tygodniach, więc sam nie wiem czy to nie placebo, ale zupełnie nie wiedziałem czego mam się spodziewać, jakich efektów oczekiwać i byłem nastawiony na rezultat, który wystąpi właśnie po tych 2 miesiącach. Niestety, teraz po tych kilku dniach od pojawienia się efektów lekko jakby zaczęły ustępować, ale nie zanikły - moja uwaga dalej automatycznie przestawiona jest na zewnątrz, co samo w sobie jest rewelacyjne.

Przechodząc do pytań - jak długo mam stosować karnozynę? Czy efekty, które opisałem powyżej to te, które w założeniu mają się pojawić po suplementacji? Czy po odstawieniu efekty nie przeminą? Tolerancja na to nie wzrośnie?

Chcę także zająć się poprawą cyklu metylacji, który także jest opisany, zamówiłem betainę i tutaj co do betainy też miałbym pytania odnośnie długości trwania suplementacji i tego czy odstawienie po takim czasie nie zniweluje efektów (o ile będą)

Myślę, że warto też wspomnieć czemu zacząłem suplementacje. Jestem dość introwertyczny i często źle się czuję pośród ludzi i chodź spotykam się z nimi w miarę regularnie, to silnie muszę się do tego przymuszać i przyjemność czerpię z tego tylko, kiedy się napiję alkoholu Sad . Czasami przebywanie pośród ludzi jest dla mnie stresujące (i ogólnie jestem osobą o niskiej tolerancji stresu i wysokiej drażliwości). Do tego często "bujam w obłokach", gadam sam do siebie w myślach, rozpamiętuje różne sytuacje i wyobrażam sobie nowe, co mnie pochłania i często napędza moje emocje, w skrócie - moja uwaga jest silnie skierowana do wewnątrz. Jest to męczące, często jestem w ciągu dnia zmęczony.

Dzięki i mam nadzieje, że nie przesadziłem z ilością pytań Smile
Odpowiedz
#2
To nie tak, że poprawa jest po 8 tygodniach, po prostu w tamtym badaniu po 8 tygodniach stosowania zmierzyli parametry "pacjentów", równie dobrze poprawa mogła być po kilku dniach.

Karnozyna to przede wszystkim antyoksydant przekraczający barierę krew-mózg. Bierz na zdrowie ile chcesz, to jest ogólnie zdrowe, opóźnia procesy starzenia ciała i mózgu. Ale pamiętaj, żeby co jakiś czas robić przerwę i brać wysokie dawki tauryny - po kilka gramów dziennie przez tydzień czy dwa.

To, gdzie masz skierowaną uwagę czy w jaki sposób myślisz to raczej kwestie osobowości, tego jakie masz geny i jak zostałeś ukształtowany. Suple mają poprawić funkcjonowanie mózgu, ale to równie dobrze może oznaczać, że będziesz jeszcze lepszy w kierowaniu uwagi do wewnątrz (nie do końca łapię, co przez to rozumiesz, ale to chyba nie ma większego znaczenia dla tego, co próbuję przekazać).

Największe pozytywne efekty ma uzupełnienie niedoborów, jeśli jakieś masz, ale właśnie - czy masz jakieś? Tego tak łatwo się nie zbada. Cykl metylacji trochę "nie wprost" ocenisz badając poziom homocysteiny, poziom żelaza badając ferrytynę, ale to tyle. Bez badań suplami można równie dobrze zaszkodzić, np biorąc żelazo gdy ma się jego nadmiar w organizmie. Karnozyna jest tu w miarę bezpieczna.

Z rzeczy, które są dość dobrze przebadane odnośnie wpływu na pracę mózgu, polecałbym piracetam, tak z 5 gramów dziennie, do tego omega 3, około 2000 mg EPA dziennie przez kilka miesięcy - nie dłużej, chyba że będzie bardzo duża poprawa świadcząca o tym, że był niedobór.

Ewentualnie taka nieco bardziej skomplikowana terapia, duże dawki choliny + monofosforan urydny + EPA.
Odpowiedz
#3
Dzięki za odpowiedź.

Co do tej przerwy od karnozyny, to tydzień lub dwa tygodnie raz na dwa miesiące będzie ok?
Cytat:Największe pozytywne efekty ma uzupełnienie niedoborów, jeśli jakieś masz, ale właśnie - czy masz jakieś?

Nie, nie robiłem. Działam trochę na ślepo, co jest głupie, więc sprawdzę poziom homocysteiny i żelaza w najbliższym czasie.


Co do betainy, to dzisiaj przyszła. Porcja na miesiąc. Teraz zastanawiam się czy ją spożytkować i przetestować- miesiąc to krótki okres suplementacji - czy może poczekać na wyniki badań.
Odpowiedz
#4
Tylko pamiętaj, żeby to była betaina TMG, a nie betaina HCL, to dwie kompletnie różne rzeczy.

Jak masz niską sprawność procesów metylacji, to po TMG będzie lepiej, jak masz zbyt wysoką, to będzie gorzej. A prawdopodobnie nic nie poczujesz w ogóle. Już sam musisz zadecydować, czy mieszać różne rzeczy, co jest łatwiejsze i nie zajmuje tyle czasu żeby śledzić efekty, czy rozdzielić, przez co będziesz mógł zaobserwować co pomaga.

A, kreatynę jeszcze kup, zacznij od wysokich dawek po 10-20 gramów dziennie przez ponad 10 dni, potem jakieś 2 gramy dziennie. Bardzo tani i dość skuteczny nootrop. Na reddit, jak znasz angielski, jest dział nootropic i tam są ciekawe rzeczy.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości