This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zapodaj coś o czym myślisz
forum może sobie zablokuję Big Grin
Odpowiedz
Mysle o bolach miesni ktore mam yolo
Odpowiedz
Pomyślałem, że zarekomenduję książkę:
Robert Gwiazdowski - Emerytalna Katastrofa

Bardzo fajnie napisana i ku przestrodze szczególnie - chociaż nie tylko - dokładnie takim ludziom jak (chyba) większość z nas tutaj - to znaczy bezdzietnym kawalerom jeszcze dobry kawałek drogi od potencjalnej emerytury.
Odpowiedz
Rekomendacja przyjęta. Będzie czytane, mimo iż nie brzmi zbyt optymistycznie.
Odpowiedz
Daj znać, jakie wrażenia. Zaznaczam, że książka jednak o podatkach (Bo tym są na dobrą sprawę składki emerytalne), więc jednak momentami trudna dla laików - ale moim zdaniem bardzo pożyteczna. Też jeszcze sam nie doszedłem do części "I jak się chronić przed jej skutkami", czego też jestem ciekawy.
Odpowiedz
Odkładać na IKE, IKZE, do tego jakiś ETF SP500, a resztę oszczędności trzymać w obligacjach dziesięcioletnich indeksowanych inflacją.
Odpowiedz
Inwestować w suplementy diety.
Odpowiedz
(02-01-2024, 02:40 PM)tomakin napisał(a): Inwestować w suplementy diety.

Żeby żyć dłużej... na głodowej emeryturze - i przyspieszyć demograficzną katastrofę Big Grin.

@Temper
 A jaka jest różnica między IKE i OFE? Poza dobrowolnością... ale od ZUS-u i OFE i tak się raczej nie ucieknie, dla większości osób.
Też jeśli tam inwestują w obligacje, które Państwo będzie (od)kupować za pieniądze nasze - podatników.. przy czym im bardziej społeczeństwo będzie się starzeć, tym większy udział w tym obciążeniu podatkowym będą musieli mieć sami emeryci... to żadne rozwiązanie, przesypywanie z jednej kieszeni w drugą.
Odpowiedz
Ja całkiem serio mówię, ciężko o coś, co ma lepszy zwrot niż inwestycja w zdrowie. Wczoraj na wypoku wpis laski, mąż jej się przekręcił, zapalenie wsierdzia. Statystycznie chyba tylko co 10 człowiek dożyje do emerytury i będzie na niej w na tyle dobrym zdrowiu, by z tego jakoś korzystać.
Odpowiedz
Tak, wiem. Sam wychodzę z tego założenia - już nawet zapominając na chwilę o emeryturze i oszczędnościach do przeżycia "na stare lata", nawet będąc poza systemem emerytalnym - już tylko poprzez dożycie do wieku emerytalnego, dany mężczyzna będzie w lepszej sytuacji niż 25% mężczyzn, którzy w ogóle nie dożywają emerytury, a pracując do śmierci płacili dobre 40% na podatki, "oszczędzając na emeryturę"... której nie doczekali.

Jednak ja też mówię poważnie - i z punktu widzenia Państwa, obywatel który żyje dłużej, dłużej pobiera świadczenia po odejściu z rynku pracy - to koszt, co w połączeniu z załamaniem demograficznym może spowodować załamanie systemu emerytalnego, gdy stosunek pracujących do emerytów dojdzie do poziomu, w którym ludzie w wieku produkcyjnym nie będą w stanie utrzymać grupy emerytów. Dzisiaj jest to już 1 emeryt na 1,8 pracownika.
Może nam jakieś przełomy technologiczne przyjdą na pomoc, co najwyżej - ale raczej na pewno trzeba się przygotowywać albo na podniesienie wieku emerytalnego, albo po prostu konieczność pracy po emeryturze, ze względu na to, że świadczenia nie będą wystarczały na przeżycie.

...no, chyba że się uda na tyle zaoszczędzić, żeby się o nic nie martwić - ale tutaj już trzeba liczyć na siebie.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości