Zdrowiej - forum medycyny naturalnej i alternatywnej
Obłączki - Wersja do druku

+- Zdrowiej - forum medycyny naturalnej i alternatywnej (https://zdrowiej.vegie.pl)
+-- Dział: Cała reszta (https://zdrowiej.vegie.pl/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Dział: Pogaduszki (https://zdrowiej.vegie.pl/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Wątek: Obłączki (/showthread.php?tid=86)



RE: Obłączki - subzero - 08-27-2022

Lek na niemal wszystko? Lampka się zapala, że to ściema.


RE: Obłączki - tomakin - 08-27-2022

Z tymi bebechami to zawsze problem, tam jest tyle czynników, że nie wiadomo od czego zacząć. Wystarczy, że jest za niska kwasowość żołądka, albo za słaba perystaltyka, żeby się wszystko wysypało. Spróbuj to zdiagnozować, powodzenia zwłaszcza w Polsce. A nawet jak będzie diagnoza, przyczyn takiej niskiej kwasowości też może być kilkanaście.


RE: Obłączki - tomakin - 08-27-2022

Łooooo

https://hopkinrx.com/what-do-you-mean-by-half-moon-nails/

ale ktoś wypracowanie o obłączkach zrobił, na dodatek chyba przez google translate, bo nawet ja nie mam tak paskudnego angielskiego. Rozczula mnie jednostka chorobowa "rozczarowanie nerek" Big Grin

A u mnie zerowa poprawa stanu obłączków, zerowa poprawa ukrwienia dłoni. Liczę na to, że po prostu zabrakło miedzi, bo jeśli to nie to, cała hipoteza czosnku pójdzie się paść z kozami. Ciśnienie 115 na 87, no tyle dobrego że to się wyrównuje. No i ten czosnek jem głównie z tabletek, a powinienem z miażdżonych ząbków.

Samopoczucie po tryptofanie miałem niesamowite, potem zjazd. I co mnie tu zastanawia, czemu wiele lat temu nie miałem po trypto problemów, a potem się pojawiły? Jeszcze raz pojawia się podejrzenie, że to nie serotonina mi podskoczyła za mocno do góry, tylko spadła dopamina. Z drugiej strony, podobne objawy były po ziołach podnoszących serotoninę. Eh, szkoda, że nie ma jakiegoś testu pozwalającego określić, czy któreś z tych rzeczy jest za wysoko albo za nisko.

To trochę wygląda jak niski poziom zarówno serotoniny, jak i dopaminy. Może ja powinienem jednak jeść tyrozynę, tu sprawdzili jak to się ma do genotypu

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27403851/

I jak się okazuje, co czwarta osoba (25%) ma problem z produkcją dopaminy na skutek mutacji genetycznej, takie osoby dobrze reagują na suplementy tyrozyny. 75% populacji reaguje bardzo słabo albo wręcz ma pogorszenie. Wystarczyły 2 gramy na poprawę koncentracji i pamięci. Te 2 gramy w praktyce podwajają ilość tyrozyny w diecie, a koszt to zawrotne 9 zł miesięcznie. Kurcze, nawet jakby to tylko odrobinę podnosiło motywację czy sprawność intelektualną, to 9 zł miesięcznie jest wręcz śmieszną sumą jak na korzyści, które się potem z tego wyciągnie. Kilkanaście, kilkadziesiąt minut pracy więcej przez cały miesiąc sprawi, że to się zwróci.


RE: Obłączki - tomakin - 08-28-2022

Przeglądam sobie badania, gdzie po sztucznie wywołanej pellagrze zanikały obłączki, wraz z pojawieniem się objawu Lindsaya. Z tym wiążą się zaburzenia tryptofanu i serotoniny, ale myślę, że tu można się pokusić już o prześledzenie mechanizmu, dlaczego w niewydolności nerek pojawia się ten objaw. Nikt tego na dobrą sprawę nie wie, ale skoro mamy jak na dłoni fakt, że brak witaminy B3 bądź zablokowanie jej metabolizmu sprawia, że ten właśnie objaw się pojawi, można spróbować znaleźć tu jakąś wspólną.

A może chodzi o NAD+/NADH, pochodną B3, coś, co ma ścisły związek z energią w komórce, a czemu do tej pory jeszcze się nie przyjrzałem?

Już o tym pisałem i to pewnie ze dwa razy. Tak mi się przypomniało po tym, jak ostatnio dobrze zareagowałem na tryptofan. Teraz kilka dni będę musiał być w miarę na chodzie i wolę nie brać żadnych "rewolucyjnych" suplementów, ale potem spróbuję.

Miedź biorę już ponad tydzień, 6-8 mg dziennie i dalej żadnych objawów typu nerwowość czy bezsenność. W ogóle miedź jest niezbędna do metabolizmu tryptofanu, tu też może być coś na rzeczy, jak miałem jej mało to mogło wpłynąć na to, jak na niego reagowałem. Tryptofanu brakuje w depresji, w HIV/AIDS, jego metabolizmu (niacyny) mocno brakuje w marskości wątroby, do tego stopnia, że suplementacja cofa zmiany zwyrodnieniowe tego narządu w alkoholizmie.


RE: Obłączki - tomakin - 08-28-2022

Czytam sobie na reddicie, że najlepiej brać tyrozynę rano, 5-HTP (albo tryptofan) przed snem, co pozwala uniknąć wysycenia szlaków transportowych i konkurencji. I tak się zastanawiam, czy po tryptofanie miałem objawy za wysokiej serotoniny, czy może za niskiej dopaminy. Dość ważne pytanie, bo takie objawy nie mają prawa pojawić się u zdrowej osoby, więc to jest coś, co może pozwolić mi zdiagnozować, gdzie leży problem. Taki wyraźny objaw to było drganie powieki, jak teraz czytam, to jest typowe dla bardzo niskiego poziomu dopaminy.


RE: Obłączki - tomakin - 08-28-2022

https://ard.bmj.com/content/annrheumdis/25/5/469.full.pdf

a tu ciekawe badanie, dość odważna teza, że choroby kolagenu, w szczególności reumatoidalne zapalenie stawów, to tak naprawdę zaburzenia metabolizmu tyrozyny. W dwóch chorobach pojawia się "nail beading", w rzs i w niedoczynności tarczycy, może właśnie tyrozyna jest w tym wypadku jakąś wspólną? Zresztą, ciągle jest tez podejrzenie, że mam coś nie tak z tarczycą, tyrozyna mogłaby tu też rozwiać wątpliwości.


RE: Obłączki - tomakin - 08-31-2022

Hmm. normalnie ta bylica smakuje, jak ziołowa herbata. Lekko gorzka.

Czyli, oprócz ziół i miedzi, będę teraz faszerował się

- herbatką z artemisia annua, 2 razy dziennie po 1,5 grama suszu (w badaniu było 3 razy dziennie po 1 gram, ale nie mam tyle czasu i cierpliwości)
- delta tokotrienol i jakiś tam jeszcze, w sumie 50 mg
- rano 2 gramy tyrozyny z poranną kawą
- wieczorem jakoś trochę tryptofanu przed snem

BCAA jakoś tak w odstawkę poszło


RE: Obłączki - tomakin - 09-01-2022

Po tryptofanie obudził mnie zespół niespokojnych nóg, który jest objawem niskiego poziomu dopaminy, już daaaawno go nie miałem. Tryptofan blokuje dojście tyrozyny do mózgu, przez co spada poziom dopaminy, jak przeglądam bloga, przy ostatnich zabawach z tryptofanem było to samo, nasilone objawy zespołu wskazujące na niską dopaminę. No dobra, można powiedzieć, że na 100% mam za niski poziom dopaminy, ale co z serotoniną? Jeśli zacznę teraz brać tyrozynę, to z kolei serotonina mi spadnie. Podejrzewałem kiedyś, że mam jej za dużo, sporo objawów na to by mogło wskazywać, ale z drugiej strony, po tryptofanie miałem więcej energii i lepsze samopoczucie, do momentu gdy dopamina nie spadła.

No i bądź tu człowieku mądry.

Na razie tylko tyrozyna i zobaczymy, czy nie wpadnę w depresję.


RE: Obłączki - subzero - 09-01-2022

A nie lepiej inhibitory rozkładu/wychwyt? Tyrozyna to prekursor.


RE: Obłączki - tomakin - 09-01-2022

Ale tyrozyna nie namiesza mi w całym organizmie, a inhibitory tak