Zdrowiej - forum medycyny naturalnej i alternatywnej

Pełna wersja: Bezpieczeństwo elektronicznych papierosów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Tomakin napisał "E-papierosy są praktycznie w ogóle nieszkodliwe. Koncerny nikotynowe rozpowszechniają fałszywe informacje o problemach zdrowotnych, ludzie to powtarzają, bo bronią swojego uzależnienia, ale to są bzdury. Jedyny chyba niebezpieczny aspekt to to, że wciągamy gorące powietrze, co powoduje lekkie oparzenia w jamie ustnej, ale identycznie robimy paląc normalnego papierosa. Nikotyna jako taka jest niemal nieszkodliwa, nie zwiększa ryzyka nowotworów. Za to odpowiadają inne składniki dymu."
https://uzaleznienia.naturalneleczenie.c...otyna.html

Tymczasem, znalazłem coś takiego "Electronic cigarettes can create a very carcinogenic compound, formaldehyde, which is causally related to increased risks of cancer. Furthermore, we know that the amount of formaldehyde and formaldehyde compounds are in ECs possibly can be related to a potential 500% increase in cancer than may be caused by formaldehyde in cigarettes, which could be data that supports the dangers of electronic cigarettes."
https://www.skepticalraptor.com/skeptica...igarettes/

Poza tym autor powołuje się na te badania.
http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc1413069
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28522559
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36316290/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34877438/
a potential 500% increase in cancer than may be caused by formaldehyde in cigarettes

po pierwsze, potential

po drugie, jaki procent nowotworów wywołanych paleniem papierosów jest wywołany konkretnie formaldehydem?

Tak na szybko

https://www.nature.com/articles/s41598-020-63292-1

bada się problem, w zależności od przyjętej metodologii albo faktycznie wychodzi zwiększone ryzyko, albo stężenie formaldehydu jest o kilka rzędów wielkości zbyt małe, żeby zwiększyć ryzyko.
A jak jest z dezdymnymi formami zażywania tytoniu np. z tabaką do wciągania nosem i żuciem tytoniu? Na różnych stronach są często sprzeczne informacje, jedne mówią że szkodzą i wywołują raka, drugie że nie. Kilka badań z tego co pamiętam wskazywały na podwyższone ryzyko raka przełyku, nosa, jamy ustnej i chorób serca, ale nie wiem ile w tym prawdy. Tabaka do zażywania nosem spływa też do gardła, więc jakaś tam szkodliwość może być a do żucia to wiadomo, jama ustna.
tu masz o żuciu tytoniu

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10844244/

kilka razy wyższe ryzyko większości nowotworów sfer mających kontakt z tytoniem plus wyższe ryzyko udaru.
Z tymi elektronicznymi papierosami to nadal nie wiadomo jak jest. Różne badania dają sprzeczne informacje, ale może być tak, że zawyżają wyniki na korzyść szkodliwości by nie zachęcać ludzi i przede wszystkim młodzieży do sięgania po e-fajki. Obecnie w Polsce chcą całkowicie zakazać jednorazowych e-papierosów już nawet jest przygotowana ustawa, oczywiście zwykłe tytoniowe papierosy nadal będą legalne. Co ciekawe większość e-papierosów w Polsce produkuje się w Chinach a Chiny same zakazały sprzedaży tych produktów u siebie, więc coś tu jest na rzeczy. Czy rzeczywiście są takie nieszkodliwe nie byłbym taki pewien, sam paliłem jakiś czas e-faje i one podrażniają przełyk i powodują duszności szczególnie te o wysokim stężeniu nikotyny, choć w mniejszym stopniu niż zwykłe fajki, ale jednak.
Za badaniami stoją pieniądze, czyli bardziej opłaca się udowadniać, że coś jest nieszkodliwe i zachęcać do zakupu, niż w drugą stronę. Trzeba się też zastanowić, kto ma jaki cel w zakazywaniu lub nie konkretnych produktów.