Zdrowiej - forum medycyny naturalnej i alternatywnej

Pełna wersja: Dieta wegetariańska - jakie badania
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Córka (wiek 17 lat) dosyć spontanicznie przeszła na dietę wegetariańską. To już chyba prawie rok. Niestety, jej  dieta nie wydaje się zbyt przemyślana jeśli chodzi o składniki odżywcze. Nie jest tak że zajada się głównie pizzą z serem je przeróżne warzywa, tofu, jajka, kasze. Ale wydaje mi się że je zbyt mało ogólnie i zbyt mało białka. Schudła parę kilo. Jak jej mówię że za bardzo schudła to twierdzi że waży ok. 48 kg i że to jest ok przy wzroście 168 cm. Twierdzi że się nie odchudza ale na moje oko je za mało kalorii. Zrobiła się blada i częściej łapie infekcje. 
Jakie badania zrobić żeby zobaczyć czy wszystko jest w porządku? Diety nie będę jej układał bo się na tym nie znam. Nie chce iść do dietetyka bo twierdzi że tak jak ona się odżywia to jest dobrze i niczego jej nie brakuje. Czy jest tak, że przy diecie wegetariańskiej trzeba brać obowiązkowo jakieś suplementy i jeśli tak to jakie?

Edit:
Znalazłem stronę o niedoborach:
https://wegetarianizm.vegie.pl/

To pozostaje pytanko o badania. Jakie wykonać na tym etapie?
Chyba od badania ferrytyny trzeba zacząć, no i nie jęczeć jej cały czas nad uchem o jedzeniu, bo to wiek buntu, im więcej się ją przekonuje, tym bardziej to odrzuca i w końcu w anoreksję wpadnie. Homocysteinę też można, no i tarczyca. Ogólnie to też wiek, gdy ciało się mocno zmienia, rosną poziomy jednych hormonów, spadają innych, w tym wieku ujawniają się też niektóre choroby genetyczne, tak że nie rozpędzałbym się ze zrzucaniem całej winy na wegetarianizm, zwłaszcza gdy ktoś chudnie, bo chudnie się nie z powodu źle dobranych składników, tylko z powodu zwykłego niedoboru kalorii.
Ja kiedyś na nieumiejętnie ułożonej diecie wegańskiej miałem bardzo niski cholesterol - i też często niskie białe krwinki, na pewno częściej wtedy chorowałem.

Teraz, na diecie głównie wegańskiej (Tzn. mięso raz na parę miesięcy, produkt odzwierzęce może z raz na tydzień-2) - zauważyłem 2 rzeczy:
- Niski poziom mocznika (Tutaj nie wiem na ile to jest problem, może po prostu normalny efekt niskiego spożycia białka)
- Wolniejsze niż u innych ludzi odbudowywanie się ferrytyny, hemoglobiny i hematokrytu po donacji krwi. Tutaj na ile wiem, nawet bez oddawania krwi, kobiety mają dużo częściej problemy z żelazem.

Moim zdaniem jeśli to tylko wegetarianizm, a nie weganizm - to nie ma się czym martwić, tylko trzeba jej pomóc sensownie ułożyć Sobie dietę. Mnie to zajęło lata. Niby w internecie jest wszystko co trzeba, mnóstwo informacji, ale trudno jest filtrować te sensowne i bezsensowne, trzeba czasu żeby te informacje przyswoić, nauczyć się jak organizm reaguje na różne rzeczy itp.
No, to tyle - z pytaniami lepiej do Tomakina, ja tak tylko chciałem dodać od Siebie. Powodzenia.
A suplementuje B12?