Na tym forum można dyskutować o naturalnych metodach wspomagania leczenia wszelkiego rodzaju schorzeń i przypadłości, łącznie z rakiem czy AIDS.
Rejestracja / Register  Zaloguj / Login  Galeria  Czat  Mapa Google  
Szukaj Użytkownicy 

Portal partnerski: Dołącz do Vivy, ratuj zwierzęta, promuj wegetarianizm - nie zwlekaj!

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Uzupełniamy cynk
Autor Wiadomość
soley

Wysłany: 2018-02-01, 13:54    

Tomakin
myślę,że spada mi magnez i wapń,po kawie bo zaraz mam skurcze łydek i drganie powieki,witaminę d brałam dość długo teraz przerwa.Suplementy biorę tak,że nie oczekuję odpowiedzi by brać to czy tamto,głównie chodzi mi o ta guaranę,no ale przecież nie musisz wszystkiego próbować,wiadomo.

tomakin
Administrator

Wysłany: 2018-02-03, 05:51    

Ale to równie dobrze może być nasilenie objawów tężyczki po tym, jak weźmiesz stymulant który po prostu "przemęczy" komórki nerwowe. Albo nawet nie tężyczki, a zwykłego przemęczenia. Nie każdy, któremu skacze powieka ma za mało magnezu.

http://zdrowiej.vegie.pl/viewtopic.php?t=5093

Frutarianin

Wysłany: 2018-02-04, 17:35    

Ile i czy w ogóle powinienem brać miedź, jeśli wyciągam jej z diety bogatej w kasze i strączki 10 mg albo i więcej dziennie? Czy takie ilości z samej diety są w ogóle bezpieczne? Do tej pory (trzy tygodnie) brałem najpierw przez 4 dni 50-55 mg cynku dziennie, potem przez 3 dni 2-4,5 mg miedzi dziennie. To już łącznie momentami podchodzi pod 20 mg miedzi dziennie.

Może to pewnie dość skutecznie wypłukać witaminę C?

tomakin
Administrator

Wysłany: 2018-02-06, 09:37    

10 mg miedzi dziennie? to fizycznie niemożliwe, stronka z której bierzesz dane musiała Cię oszukać. Daj przykład dziennego jadłospisu z taką ilością, sprawdzimy.

soley

Wysłany: 2018-02-07, 14:14    

tomakin napisał/a:
Ale to równie dobrze może być nasilenie objawów tężyczki po tym, jak weźmiesz stymulant który po prostu "przemęczy" komórki nerwowe. Albo nawet nie tężyczki, a zwykłego przemęczenia. Nie każdy, któremu skacze powieka ma za mało magnezu.

Jak zwykle mistrzu masz rację,też uważam ,że to tężyczka.Już wcześniej miałam epizody,nie będę pisać o objawach bo je znasz.Witamina D magnez wapń potas,czasem sód i lepiej się czułam.Ale sytuacja się poprawiła odkąd zaczęłam brać witaminę D w większych dawkach.
pozdrawiam.

Frutarianin

Wysłany: 2018-02-07, 20:22    

tomakin napisał/a:
10 mg miedzi dziennie? to fizycznie niemożliwe, stronka z której bierzesz dane musiała Cię oszukać. Daj przykład dziennego jadłospisu z taką ilością, sprawdzimy.

Z tymi 20 mg to odjechałem, po drugim przyjrzeniu się jednak mimo wszystko w dni suplementacji miedzi jest to (jedzenie + suplement) powyżej 10 mg dziennie.
Każdego dnia zjadam 400-500 g wybranej kaszy i 400-500 g wybranych strączkowych.

Cronometer dla:

Beans, White, Raw (100 g):
Copper: 0.98 mg x5 = 4.92 mg

Lentils, Pink or Red, Raw (100 g):
Copper: 1.30 mg x5 = 6.52 mg

Buckwheat Groats, Dry (100 g):
Copper: 0.62 mg x5 = 3.12 mg

Millet, Dry (100 g):
Copper: 0.75 mg x5 = 3.75

Nutritiondata dla:

Beans, white, mature seeds, raw:
Copper: 1.0 mg x5 = 5 mg

Buckwheat (100 g)
Copper: 1.1 mg x5 = 5.5 mg

Millet, raw (100 g):
Copper: 0.7 mg x5 = 3.5 mg

W jakich ilościach miedź zaczyna szkodzić? Mam się martwić czy nie? Bo miedź z roślin ma podobno tę zaletę, że organizm zwiększa i zmniejsza jej przyswajanie w zależności od tego, ile potrzebuje, tak samo jak z żelazem.

tomakin
Administrator

Wysłany: 2018-02-08, 10:15    

Czekaj, chcesz powiedzieć, że zjadasz pół kilograma suchej kaszy po ugotowaniu oraz pół kilograma suchej fasoli po ugotowaniu?

W takich daniach faktycznie będzie tyle miedzi, ale nie sądziłem, że jest fizycznie możliwym zjedzenie tego w jeden dzień. To da łącznie 3500 kcal, więc w sumie teoretycznie jest to możliwe.

Kasze zawierają substancje, które blokują trochę przyswajanie miedzi, zdaje się, że strączkowe również. Ogólnie - nie bierz jej w suplach przy takiej diecie, zazwyczaj ludzie mają 1,5 mg i to w porywach, więc suple ustawiałem pod tym kątem.

Swoją drogą, policz lepiej, ile tam jest MANGANU - to może być problem.

Frutarianin

Wysłany: 2018-02-09, 18:57    

Tak, tyle jem. Dieta bez pieczywa i wyizolowanych tłuszczy. Jak jest tego mniej to jestem głodny, a bakalie które mają dobre proporcje omeg (hehe) sporo kosztują i też nie chcę jeść za dużo tłuszczu. Nawiasem mówiąc, obliczanie swojego zapotrzebowania na tłuszcz na podstawie twierdzenia "10% - 25% kalorii powinno pochodzić z tłuszczów" wydaje mi się mocno nieintuicyjne, bo półtora roku temu, jak dopiero zaczynałem trenować, byłem najedzony przy 2000 kcal dziennie, a teraz jestem najedzony dopiero przy 3500 kcal, więc czy moje zapotrzebowanie na tłuszcz, licząc według tego wzoru, wzrosło, czy nie? Swoje zapotrzebowanie na tłuszcz planowałem wydedukować wykonując kilka rozłożonych w czasie badań lipidogramu, to dobry pomysł? Jakie są idealne wartości, w które należy celować, żeby nie rozwinąć miażdzycy, ale też nie być zombie z niskim testosteronem?

Ten mangan mnie trochę zaniepokoił, wiesz o nim coś więcej?

Mangan
Raw white beans (100 g): 1.8 mg x5 = 9 mg
Buckwheat (100 g): 1.3 mg x5 = 6,5 mg

Piszą, że nie stwierdzono przypadków przedawkowania z diety, ale ludzie odżywiający się jak ja to pewnie mniej niż 0,001% populacji. Chociaż kto wie, w krajach, gdzie istnieją duże społeczności wegańskie pewnie znalazłoby się trochę takich osób.

tomakin
Administrator

Wysłany: 2018-02-13, 12:27    

Ogólnie z manganem to przedawkowanie stwierdza się, gdy ludzie lądują w psychiatryku, więc pewnie było mnóstwo przypadków lekkich zatruć, które nie zostały zdiagnozowane.

Właśnie czytam badanie, gdzie wykazano, że niemowlęta urodzone w regionie, w którym manganu jest więcej niż 0,4 mg / litr wody, miały dwukrotnie wyższe ryzyko śmierci. Takie wartości to dla dorosłego człowieka raptem 1 mg dziennie ponad "normę" - to już miało wyraźny wpływ na zdrowie.

W innym badaniu, każdy miligram na litr wody wiązał się z 30% wyższym ryzykiem zaburzeń rozwojowych.

Z tłuszczem po prostu nie ma do tej pory wiarygodnych badań, bo... nie ma kogo badać. Jak jest się jedyną osobą na planecie z taką dietą, trzeba pogodzić się z tym, że nie ma na kim się wzorować.

Na forum gdzieś pisałem o EDTA, tym można mangan wypłukać z organizmu, razem co prawda z innymi rzeczami - ale te inne rzeczy da się potem uzupełnić.

subzero

Wysłany: 2018-02-13, 15:16    

Frutarianin: jesteś pewny, że jesz ugotowaną porcję kaszy, która przed ugotowaniem waży 500 g? Pytam, ponieważ łątwo pomylić masę przed ugotowaniem z masą po ugotowaniu.

tomakin
Administrator

Wysłany: 2018-02-15, 04:41    

Angielskie nazwy podał prawidłowo (dry, raw) dla suchych, korzystał z angielskiego serwisu to założyłem, że zna język, ale może faktycznie nie powinienem zakładać takich rzeczy.

A, na blogu jest post o cynku:

http://naturalneleczenie....elnianie-cynku/

Frutarianin

Wysłany: 2018-02-15, 16:03    

tomakin napisał/a:
Właśnie czytam badanie, gdzie wykazano, że niemowlęta urodzone w regionie, w którym manganu jest więcej niż 0,4 mg / litr wody, miały dwukrotnie wyższe ryzyko śmierci. Takie wartości to dla dorosłego człowieka raptem 1 mg dziennie ponad "normę" - to już miało wyraźny wpływ na zdrowie.

"Norma" rozumiana jako te ~2 mg, czy jako górna bezpieczna granica 11 mg?

Nawiasem mówiąc, wiedzieliście, że ta górna granica została ustalona na na podstawie jednego badania na dziesięciu kanadyjskich kobietach? :D Z tego co widzę, wpływ manganu z diety na człowieka jest ekstremalnie słabo przebadany. https://discourse.soylent.com/t/have-you-asked-yourself-why-upper-limit-of-manganese-is-11mg-day/7660
Cytat:
The values used for setting the NOAEL thus originate from one study, where 100 Canadian women aged 30 ± 6.1 years were asked to complete dietary protocols of all consumed foods and beverages (including drinking water) in their own homes for 3 consecutive weekdays (Gibson and Scythes 1982). The authors present both calculated and analyzed intake values. The calculated daily manganese intake ranged from 0.7 to 10.8 mg, where 90% of the women ingested < 5 mg/day, and almost half the women (40%) ingested < 2.5 mg/day.

@subzero, jestem pewny, sam się zawsze irytuję, jak ktoś podaje wartości dla ugotowanego produktu zamiast suchego, bo kasza gotowana 15 minut będzie ważyła więcej niż kasza gotowana 10 minut, a ktoś napisze "ugotowane" i się cieszy. I kto waży gotowany produkt, kiedy można zważyć suchy, co jest łatwiejsze i zajmuje mniej miejsca na wadze?

Cytat:
http://naturalneleczenie.com.pl/2018/02/15/uzupelnianie-cynku/
nie powinno się też brać cynku razem z posiłkiem

To mnie zaskoczyłeś, ja do tej pory brałem z posiłkiem - dla lepszego przyswajania (myślałem, że będzie większe niż na czczo nawet mimo blokowania się wzajemnie cynku/wapnia/magnezu) i żeby nie podrażnić żołądka, bo duża dawka cynku chyba jest do tego zdolna?

maszkaron 

Wysłany: 2018-02-15, 16:40    

Może ten cynk zacznę suplementować, bo mam problem z trądzikiem. Nie to, że jestem nim zasypany, ale jak już pojawia się wyprysk, to potrafi siedzieć parę miesięcy, a do tego zaczynają mi się po nim robić dziury... Skórę też mam ciągle wysuszoną, jakby jakiś świąd wodny. Jak się myję w lodowatej wodzie, to nie mam specjalnie problemu, ale parę dni z ciepłą wodą i całe ciało mnie swędzi i źle się czuję we własnej skórze, niekomfortowo. I znów mi wróciło łzs na skórze głowy i do tego na klatce piersiowej... Suche powietrze i mróz jeszcze pogarszają sprawę. I do tego brak Słońca... W lecie czuję się świetnie, nie mam trądziku, skóra zrelaksowana, nie mam wtedy problemów z łojotokiem, itd. Nienawidzę zimy. Pora się wziąć za programowanie i wyjechać na stałe w tropiki.

munieslaw

Wysłany: 2018-02-15, 21:10    

Tomakin pisałeś na blogu, żeby nie brać cynku z posiłkiem. Ale wzięcie siarczanu cynku na pusty żołądek wiąże się z mdłościami/wymiotami... Jakaś alternatywa?

Frutarianin

Wysłany: 2018-02-16, 11:23    

maszkaron napisał/a:
Może ten cynk zacznę suplementować, bo mam problem z trądzikiem. Nie to, że jestem nim zasypany, ale jak już pojawia się wyprysk, to potrafi siedzieć parę miesięcy, a do tego zaczynają mi się po nim robić dziury... Skórę też mam ciągle wysuszoną, jakby jakiś świąd wodny. Jak się myję w lodowatej wodzie, to nie mam specjalnie problemu, ale parę dni z ciepłą wodą i całe ciało mnie swędzi i źle się czuję we własnej skórze, niekomfortowo. I znów mi wróciło łzs na skórze głowy i do tego na klatce piersiowej... Suche powietrze i mróz jeszcze pogarszają sprawę. I do tego brak Słońca... W lecie czuję się świetnie, nie mam trądziku, skóra zrelaksowana, nie mam wtedy problemów z łojotokiem, itd. Nienawidzę zimy. Pora się wziąć za programowanie i wyjechać na stałe w tropiki.

Damian Parol ostatnio akurat popełnił wpis o diecie i suplach na trądzik, jest tam wymienionych parę rzeczy działających super: https://www.damianparol.com/dieta-a-tradzik/

Odpowiedz do tematu