Na tym forum można dyskutować o naturalnych metodach wspomagania leczenia wszelkiego rodzaju schorzeń i przypadłości, łącznie z rakiem czy AIDS.
Rejestracja / Register  Zaloguj / Login  Galeria  Czat  Mapa Google  
Szukaj Użytkownicy 

Portal partnerski: Dołącz do Vivy, ratuj zwierzęta, promuj wegetarianizm - nie zwlekaj!

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Niskie Ft3
Autor Wiadomość
wiwos
wiwos

Wysłany: 2010-07-31, 23:15    Niskie Ft3

Leczę się od roku. Moje początkowe TSH -3 (0,3- 4), FT3- dolna granica normy Ft4 górna .Usg bez zmian, wielkość tarczycy 9ml.
Obecne anty TPO 12 przy normie do 5
anty TG 400 przy normie do 5, choroba hashimoto w najbliższej rodzinie.
Obecnie jestem na dawce 125 eutyroksu. Poprawy nie widać ( zmeczenie, zimno, wypadające włosy, niska tem. ciała, trądzik)

Niezależnie od dawki jaką biorę moje hormony wychodzą jednakowo
FT3- 29% normy
Ft4 - 70%
Takie wyniki były na dawce 75, 100, 125
Biorę selen, uzupełniona witamina D (była nisko), zastrzyki B12 i nic się nie zmienia.
TSH jet poniżej normy więc lekarz na wizycie zmniejszy mi dawkę leku bo tak mówił ostatnio. Może wreszcie będzie lepiej ale do tego czasu jeszcze 2 miesiące. Tylko czy wtedy Ft3 nie będzie jeszcze niżej?

wiwos
wiwos

Wysłany: 2010-07-31, 23:16    

tomakin
Administrator

Wysłany: 2010-07-31, 23:32    

Tuż obok (dwa ostatnie tematy) jest caaaaaaała dyskusja na temat tego, że tarczyca pod wpływem Hashimoto może nie wytwarzać odpowiedniej ilości T3 - tak się dzieje w Twoim wypadku, najwidoczniej. Bierzesz lek składający się wyłącznie z T4, rozwiązanie to stopniowe wprowadzanie syntetycznego T3. Zmień lekarza, bo ten którego masz nie poradziłby sobie z kopaniem rowów.

W dziale "artykuły" masz rozpisaną dietę i suplementację, które - przy odrobinie szczęścia - zlikwidują Hashimoto i umożliwią powrót do normalności. Gwarancji nie daję, zadziałało przy innych schorzeniach autoimmunologicznych (toczeń, RZS), ale jeszcze nikt z Hashimoto nie wypróbował tego na sobie więc ciężko powiedzieć.

http://zdrowiej.vegie.pl/viewtopic.php?t=5093

wiwos
wiwos

Wysłany: 2010-08-01, 08:12    

Łatwo powiedzieć zmień lekarza. Z łaską dostałam tyroksynę, bo hormony w normie i nie jest potrzebne leczenie, a moje objawy pochodzą od innych schorzeń. Nie znaczy to ,że nie próbuje- skutek zawsze ten sam.
Obecnie tsh -0,05 wiec nadczynność. DLatego na forach szukam rady, bo nie wiem czy obniżenie dawki mi nie zaszkodzi.
Czytałam artykuły i dyskusje obok. Nigdy nie jadłam, masła mleka sera białego nie lubię.Uzupełniam witaminy.
Słyszałam,ze niskie FT3 moze być wynikiem innych chorób.
Moze wiesz coś na ten temat?
Jeśli uda mi się z nowotyrolem to jak go dawkować.

tomakin
Administrator

Wysłany: 2010-08-01, 16:21    

Owszem, może być wynikiem innych chorób - przede wszystkim wynikających z niedożywienia i innych, w których organizm obniża metabolizm aby się ratować.

W zasadzie u Ciebie problemem jest niskie TSH, przez co organizm nie zamienia T4 na T3. Ale przez internet nie odnajdzie się przyczyny takiego obniżenia. Może to być, owszem, osiowa niedoczynność, ale to rzadkie przypadki. A wszystkie pozostałe badania - morfologia, żelazo, wątroba, nerki etc - w normie?

wiwos
wiwos

Wysłany: 2010-08-01, 22:15    

Miałam robionych dużo badań. Wyszła mi również anemia z niedoboru B12 bez zmian w żołądku, same przeciwciała Castela. Pomimo zastrzyków B12 nadal wychodzi niewielka makrocytoza. Wszystko inne w porządku. Mam jedynie wysokie IEg >500 choć objawów alergii widocznych nie miałam i nie mam.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałeś. Moje początkowe TSH wynosiło 3, spadło po eutyroksie do o,o5.

Zastanawia mnie jak to możliwe, bo skoro organizm nie przetwarza FT4 na FT3 to po zwiększaniu dawki powinien być widoczny nadmiar FT4, a tak nie jest.

tomakin
Administrator

Wysłany: 2010-08-01, 22:50    

Możliwości może być setki - np nie wszystkie hormony są wchłaniane, więcej jest osadzanych w tkankach, przeciwciała niszczą T4 (są takie przypadkI) i wiele, wiele innych. Ale T4 wymaga obecności TSH, żeby zamienić się w T3. Jeśli TSH jest przez organizm zbijane, widocznie organizm ma swoje powody, aby trzymać niskie T3. Pytanie, czy organizm "wie co robi" - czasem mu "odbija" i zbija TSH/T3 bez powodu. Nieco mylnie na początku założyłem, że skoro lekarz zdiagnozował niedoczynność, to niedoczynność musi być - a mogła to być niekompetencja lekarza.

Sprawdź na wszelki wypadek dokładnie wątrobę, a co do makrocytozy - krwinki żyją około 3 miesiące, stopniowo będą wymierać te bardzo duże będące efektem anemii makrocytowej, powoli będą je zastępowały te normalne. Proces powinien być wspomagany żelazem i kwasem foliowym, ale zanim coś takiego weźmiesz - sprawdź lepiej tą wątrobę, niekiedy niski poziom B12 oraz niski poziom T3 mają właśnie tam wspólny mianownik. Testy - próby wątrobowe, bilirubina, albuminy.

PaniHashimoto

Wysłany: 2010-08-02, 08:11    

Cytat:
W zasadzie u Ciebie problemem jest niskie TSH, przez co organizm nie zamienia T4 na T3.

To zdanie wynika z błędnego przekonania, że tylko (albo w większości) tarczyca produkuje T3. Zatem niskie TSH -> tarczyca nie pracuje -> nie ma T3. To jest koszmarny błąd oparty na Wikipedii.

Przemiana zachodzi w organach, m.in. w wątrobie, nerkach. Dlatego przy niskim TSH T3 dalej jest produkowane. Jeśli nie wierzysz Tomakin, to mogę pokazać Ci moje wyniki. TSH 0, a ostatnio FT3 mi rośnie, mimo, że zmniejszam Novo. HĘ???? Opanuj się, człowieku!

Cytat:
Ale T4 wymaga obecności TSH, żeby zamienić się w T3.

Kłamstwo.

@Wiwos
Ile selenu bierzesz i jak tam Twoja ferrytyna?
Po zmniejszeniu dawki różnica między FT4 a FT3 zmniejszy się i może poczujesz się lepiej. Duża różnica potrafi dawać objawy niedoczynności.

wiwos
wiwos

Wysłany: 2010-08-02, 08:16    

Próby , bilirubina , białko CRP wszystko dobrze. Z drugiej strony są doniesienia świadczące o tym, że w hashimoto podczas leczenia eutyroksem TSH może spadać. Spada też po nowotyrolu czy innych preparatach T3. Co do tej makrocytozy to czytałam.ze może występować w niedoczynności tarczycy.
Z diagnozą niedoczynności raczej się zgadzam. Potwierdzał to niski cukier, podwyższony cholesterol, niskie stężenie białka SGHB, wysoka prolaktyna, niskie ciśnienie 90/60 , zaniżona tem. ciała i wiele innych objaw

tomakin
Administrator

Wysłany: 2010-08-02, 10:44    

TSH przy leczeniu nie tyle może spadać, co MUSI - po to się leczy m.in. żeby spadło.

Znowu jakieś brednie na forum że "różnica daje objawy niedoczynności" - niedoczynność bierze się z niskiej FT3, która jest aktywnym hormonem. Różnica nie ma tu nic do rzeczy.

A TSH chyba faktycznie nie jest wymagane do produkcji T3, a jedynie T4.

wiwos
wiwos

Wysłany: 2010-08-03, 08:42    

-ile selenu bierzesz i jak tam Twoja ferrytyna?
-Po zmniejszeniu dawki różnica między FT4 a FT3 zmniejszy się i może poczujesz się lepiej. Duża różnica potrafi -dawać objawy niedoczynności.

Trudno mi wiedzieć czy różnica daje objawy niedoczynności czy też niskie FT3.
Boję się zmniejszyć dawki, bo skąd wiadomo,że wtedy różnica się zmniejszy? a co będzie jak jeszcze niżej spadnie FT3?
W każdym razie na wizycie lekarz zmniejszy mi dawkę bo dla niego wyznacznikiem jest TSH.

Odpowiedz do tematu