Na tym forum można dyskutować o naturalnych metodach wspomagania leczenia wszelkiego rodzaju schorzeń i przypadłości, łącznie z rakiem czy AIDS.
Rejestracja / Register  Zaloguj / Login  Galeria  Czat  Mapa Google  
Szukaj Użytkownicy 

Portal partnerski: Dołącz do Vivy, ratuj zwierzęta, promuj wegetarianizm - nie zwlekaj!

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: tomakin
2010-07-31, 13:36
Wzrost, czy dam rade jeszcze urosnąć?
Autor Wiadomość
diabelek33

Wysłany: 2010-07-26, 20:24    Wzrost, czy dam rade jeszcze urosnąć?

Mam 17 lat ( w czerwcu skonczyłem ) i 172 cm wzrostu, czy jest szansa ze jeszcze urosnę?

3 miesiace temu miałem 169.5cm, od 2 miesiecy chodze na siłownie i urosłem własnie 2,5cm.
Czy dam rade urosnąć chociaż do 180 ?

podobno mężczyźni rosną do 23 roku zycia.
A mam pytanie, ostatnio miałem robione szczegółowe badanie krwi ( nie wiem jak to się nazywa w praktyce ) i po tym badaniu dostałem kartkę i skierowanie do endykrynologa, lecz niestety zapisy były pełne i czekam tak od pół roku, chyba wybiore się prywatnie...
Czy mógłbym podać je tutaj i ktoś by mi napisał czy moze z tego da się to wyczytać?

Podam jeszcze wzrost rodziny

Ojciec: 175 - xx lat
Matka 165 - xx lat
Siostra 170 - 20 lat
Brat 178 - 24 lata
Ja 172 - 17 lat

tomakin
Administrator

Wysłany: 2010-07-26, 20:39    

podać możesz, a co do wzrostu - najważniejsze to zdrowe odżywianie (duuużo warzyw i owoców), dużo ruchu. Wzrost w 90% jest regulowany przez geny, niemniej zdrowo odżywiający się ludzie statystycznie rosną szybciej i dłużej.

http://zdrowiej.vegie.pl/viewtopic.php?t=5093

diabelek33

Wysłany: 2010-07-26, 21:49    

a mozliwe jest to ze przez wagę zachamowałem sobie wzrost?
waże obecnie 85 kg... ale walcze z tym.

W mojej dawnej diecie niestety miejsce warzyw i owoców było sporadyczne, nawet zup nie jadłem...
Tylko mięso i makaron/ryż.
Kartofli nie trawię niestety

Jak znajde to dam to badanie.

tomakin
Administrator

Wysłany: 2010-07-26, 22:16    

nie tyle przez wagę, co przez zatruwanie swojego organizmu wrzucaniem do niego syfu. Zresztą na jedno wyszło, bo waga też się z tego wzięła.

Pączek w maśle 

Wysłany: 2010-07-27, 12:13    

Wzrost też regulowany jest hormonami. Popatrz na koszykarzy, siatkarzy. Oni nie rodzą się z programem genetycznym 205 cm. Aktywność fizyczna stymuluje wydzielanie hormonów wpływających na wzrost organizmu.

tomakin
Administrator

Wysłany: 2010-07-27, 14:24    

Właśnie, zawsze się zastanawiałem, jak to jest z tym powiedzieniem że "kosz wyciąga" - myślałem, że to mit, ale twierdzisz, że ktoś kto dużo skacze nagle ni stąd ni zowąd zacznie rosnąć wzdłuż? Jest jakiś specjalny hormon który wydłuża tylko kości nóg / kręgosłup, zostawiając inne kości w spokoju? Siatkarze i koszykarze jakoś nie mają super szerokich barów.

Coś mi tu nie gra....

Pączek w maśle 

Wysłany: 2010-07-27, 15:20    

Bo nie mają potrzeby mieć szerokich barów. Przecież nic nie dźwigają. Organizm sam się reguluje w tej kwestii. Inne kości też przyrastają, choć nie tak intensywnie jak kości długie (lub nie jest to tak zauważalne).

Soya 

Wysłany: 2010-07-27, 15:45    

Ale jego coś nie wyciągnęło http://pl.wikipedia.org/wiki/Muggsy_Bogues
Albo popatrz sobie jak się wybiera drużyny w szkołach, tam od razu ci wysocy są w pierwszej kolejności brani do kosza i siatkówki. Moim zdaniem to, że się skacze jak to powiedział Tomasz nie ma nic do tego, że się rośnie. Idąc tym tropem znajomi z gimnazjum gdzie miałam drużynę koszykarską powinni skakać od urodzenia, skoro mieli ponad 175cm w wieku 14 lat?

Pączek w maśle 

Wysłany: 2010-07-27, 17:59    

Wydzielanie hormonów nie ma związku ze skakaniem per se, tylko z określonym typem wysiłku, np. tlenowy, beztlenowy, interwałowy, stosunkiem pracy do przerwy, rozłożeniem natężenia pracy, itd. Jeśli Cię to bardzo interesuje, to poczytaj fizjologię wysiłku fizycznego.
Wpływ treningu na tempo wzrostu jest na tyle duży, że u młodych koszykarzy częstym schorzeniem są zespoły bólowe związane z nierównomierną szybkością wzrostu tkanek. Kości, zwłaszcza w okresie wzrostu i dojrzewania, potrafią przyrastać na długość dużo szybciej niż mięśnie fazowe (te odpowiedzialne za ruch). No i kilkunastoletni chłopcy zapełniają gabinety fizjoterapii z powodu bólu mięśni.
Hormony to oczywiście jeden z czynników wpływających na wzrost, a nie jedyny.

tomakin
Administrator

Wysłany: 2010-07-27, 19:12    

Widzisz, u młodych koszykarzy akurat wzrost powinien być ZAHAMOWANY w stosunku do np młodych kolarzy czy pływaków - a to ze względu na ciągłe silne naciski na szyjki kości. Chyba, że właśnie te naciski prowokują rozrastanie się tychże.

Pączek w maśle 

Wysłany: 2010-07-27, 22:21    

Naciski z pewnością mają znaczenie. W kości zachodzą zjawiska piezoelektryczne, które mają wpływ na aktywność osteoklastów i osteoblastów.

Moss 

Wysłany: 2010-07-31, 09:27    

Kiedyś w książce "Podstawy psychologii" czytałem: Wzrost jest regulowany przez geny i przez odżywianie w okresie dojżewania i ćwiczenia ale zwłaszcza przez odżywianie i ćwiczenia tzn to był rozdział psychologia rozwojowa.

Odpowiedz do tematu