Na tym forum można dyskutować o naturalnych metodach wspomagania leczenia wszelkiego rodzaju schorzeń i przypadłości, łącznie z rakiem czy AIDS.
Rejestracja / Register  Zaloguj / Login  Galeria  Czat  Mapa Google  
Szukaj Użytkownicy 

Portal partnerski: Dołącz do Vivy, ratuj zwierzęta, promuj wegetarianizm - nie zwlekaj!

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Wyczerpanie nadneczy - jakie badania?
Autor Wiadomość
szakal 

Wysłany: 2018-11-08, 10:29    Wyczerpanie nadneczy - jakie badania?

Witam,

2 tygodnie temu eksperymentowałem z interwałami na rowerze, ale po kilku treningach zaprzestałem z powodu pogarszającego się samopoczucia. Żeby pozostać produktywnym popijałem kawę, colę i zieloną herbatkę. Kofeina poprawiała na krótko samopoczucie, potem było jeszcze gorzej, dlatego i tę całkowicie odstawiłem. Pojawiły się wahania nastroju, od pobudzenia, agresji i chęci do płaczu, po ścinające z nóg uczucie senności i problemy z oddychaniem.

Od roku mam zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy i Hashimoto, teraz biorę Letrox 125 i choroba zdaje się być opanowana (o ile tak można nazwać maskowanie objawów za pomocą tyroksyny :-/ ) i piszę o tym dlatego, że czytając książkę Izabelli Wentz nt. właśnie Hashimoto, natknąłem się na rozdział o nadnerczach. W zasadzie 99% moich objawów wskazywałoby na wyczerpanie nadnerczy. Aby je zregenerować autorka zaleca m.in unikanie stresu, lekką aktywność fizyczną, dobry jakościowo SEN, włączenie do diety adaptogenów itd. Tyle, że ze snem mam problem właśnie od czasu tych nieszczęsnych interwałów, budzę się kilka razy w nocy bez powodu, potem mam problem z zasypaniem. Lekarstwem na to jest ponoć suplementacja adaptogenami (np. ashwagandhą). Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia w tym temacie?
Z tego, co jeszcze zauważyłem to właśnie od dwóch tygodni źle reaguję na węglowodany. Cukru, nabiału i glutenu unikam jak się da, ale na przykład wcześniej jadałem dużo owoców i czułem się dobrze, teraz po węglach mam brain fog'a i brak sił na cokolwiek, mimo że poziom cukru pozostaje w normie.

Druga sprawa, na dniach wybieram się na ogólne badania krwi, a że trochę się naczytałem o nadnerczach, obawiam się, że to może nie być zwykłe wyczerpanie tylko coś groźniejszego :mrgreen:
Jakie badania powinienem wykonać, żeby wykluczyć poważniejsze schorzenia (np. chorobę Addisona)?

Z góry dzięki za odpowiedź.

tomakin
Administrator

Wysłany: 2018-11-08, 16:47    

To całe "wyczerpanie nadnerczy" to bardzo popularny mit internetowy - co druga osoba sobie to sama diagnozuje, w rzeczywistości ma to może 1 na 100 z tych samodzielnie zdiagnozowanych. Masz pewnie źle leczoną tarczycę, jak prawie każdy w Polsce, dawki dobrane na podstawie wyniku badania, a nie samopoczucia pacjenta.

Stan nadnerczy najlepiej badać prowokacją bodajże ACTH, ale to już lekarz / laborantka powinni wiedzieć co i jak. Tyle, że jeśli masz źle leczoną tarczycę, to może zafałszować wyniki nadnerczy.

http://zdrowiej.vegie.pl/viewtopic.php?t=5093

szakal 

Wysłany: 2018-11-14, 14:49    

Dobra, po odstawieniu kofeiny i zmniejszeniu aktywności fizycznej niepokój i problemy ze snem ustały. Jestem jednak wciąż ciągle zmęczony i apatyczny, problemy z oddychaniem dalej się zdarzają.
Zrobiłem badania, i oprócz niedoboru B12 jest ok, więc chyba to jest jakiś trop.

Wit. D 38,60 ng/ml
Chlorki 97 mmol/l (niby poniżej normy; 98 - 107, nie wiem co o tym myśleć
Magnez 0,86 mmol/l
B12 169,82 pg/ml (norma 189,00 - 883,00)
Żelazo 76 µg/dl
Ferrytyna 51,12 ng/ml
Wapń 2,44 mmol/l
Sód 140 mmol/l
Potas 4,4 mmol/l

Dodam, że z nieprawidłowości wyszły mi tylko podwyższone bakterie w moczu i podwyższony kwas moczowy ale to chyba nie ma większego związku z samopoczucie, ot jakaś infekcja.

Jaką witaminę B12 polecacie? W którymś wątku tomakin polecał "zwykły" B-kompleks dla sportowców, ale tyle tego jest w internecie w różnych dawkach, że zgłupieć można :D
Co do leczenia Hashimoto w Polsce - zgadzam się, ale przy dużo gorszych wynikach w kwietniu czułem się o wiele lepiej. Ja wiem, że leczy się pacjenta, a nie wyniki ale wiosną zdarzały się rowerowe trasy 100km+ i było całkiem fajnie, a teraz jest lekki dramat :D
Nie będę póki co kombinował z wynalazkami typu ashwagandha, natomiast ktoś polecił mi dodatkowo suplementację cynku + selenu. Ponoć to dość istotne w Hashimoto.

tomakin
Administrator

Wysłany: 2018-11-17, 12:16    

Niedobór witaminy B12 nie bierze się znikąd. Jeśli nie byłeś wiele lat na diecie wegańskiej, nie miałeś żadnych wypadków gdzie straciłeś mnóstwo krwi ani nie było żadnych tego typu przygód, szukaj w tym kierunku. Najczęściej przyczyną jest brak wchłaniania - albo będzie to brak wydzielania w żołądku substancji niezbędnej do przyswojenia, albo w ogóle problem z jelitami. Niska ferrytyna sugeruje, żeby przyjrzeć się jelitom - to też u mężczyzn nie zdarza się samo z siebie.

Może nie zdiagnozowana celiakia albo coś podobnego?

lamia_gda

Wysłany: 2018-12-14, 14:03    Re: Wyczerpanie nadneczy - jakie badania?

[Skorzystam z instniejącego wątku] -
- chciałam ustalić, jakie badania robić przy obciążeniu nadnerczy (niedoczynnosćć przysadki -> niski poziom wasopresyny -> duża diureza -> etc)
- podpowiedzcie proszę, co mogę oznaczyć, żeby o stanie nadnerczy można było dalej oceniać?

Dzięki
Pozdrawiam

tomakin
Administrator

Wysłany: 2018-12-18, 22:27    

to już stanowczo pytania do lekarza, a nie na forum - on będzie wiedział, jakie badania JEMU konkretnie będą potrzebne.

Odpowiedz do tematu