Na tym forum można dyskutować o naturalnych metodach wspomagania leczenia wszelkiego rodzaju schorzeń i przypadłości, łącznie z rakiem czy AIDS.
Rejestracja / Register  Zaloguj / Login  Galeria  Czat  Mapa Google  
Szukaj Użytkownicy 

Portal partnerski: Dołącz do Vivy, ratuj zwierzęta, promuj wegetarianizm - nie zwlekaj!

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Uzupełniamy cynk
Autor Wiadomość
tomakin
Administrator

Wysłany: 2018-02-16, 17:37    

To, że ktoś na jakimś blogu napisał sobie "Limit manganu wyznaczono na podstawie jednego badania" nie oznacza jeszcze, że to prawda. Zięba bredzi, że limit witaminy C wyznaczono na podstawie jednego badania na kilkunastu osobach, ustalając taką dawkę, która zaledwie wystarczy do zlikwidowania szkorbutu - w rzeczywistości rekomendowana dawka jest 5-10 razy wyższa od zabezpieczającej przed szkorbutem, a badania nad skutecznością (lub jej brakiem) wyższych dawek objęły kilkanaście tysięcy osób.

Nie wiem, na ilu osobach i w jaki sposób ustalano górne dawki manganu, wiem za to, że zjawisko "psychozy manganowej" jest bardzo dobrze opisane, za to nie opisano przypadków niedoboru. Pewnie nie jest to tak dokładnie przebadane jak witamina C, ale na pewno nie opiera się na kilkunastu osobach, bardziej na badaniach epidemiologicznych, gdzie określano średnie spożycie populacji całego kraju.

Muniesław - alternatywa to bardzo lekki posiłek, dosłownie jeden kęs czegoś. No i dawki siarczanu powinny być jednak o wiele niższe, niż kiedyś zalecałem, takie niskie nie powinny powodować mdłości, zwłaszcza gdy podzielisz to na dwie porcje w odstępie kilku minut.

Maszkaron - cynk i witaminy z grupy B. Zacznij brać końskie dawki B complex. Co prawda niektórzy reagują wręcz pogorszeniem trądziku po takim czymś, ale ŁZS wskazuje na niedobory witamin z grupy B. No i cynku.

http://zdrowiej.vegie.pl/viewtopic.php?t=5093

munieslaw

Wysłany: 2018-02-16, 18:24    

A suple nie wchłaniają gorzej na pusty żołądek? Już nie tylko chodzi mi o cynk, ale też jakiś magnez itd. I czy jest to duża różnica?

tomakin
Administrator

Wysłany: 2018-02-17, 03:34    

Pewnie w przypadku każdego suplementu wygląda to inaczej. Cynk zdaje się o wiele lepiej wchłania się na pusty / prawie pusty.

soley

Wysłany: 2018-02-25, 14:00    

Tomakin
proporcja miedzi do cynku to 1;10 lub 1:8
mnie interesuje proporcja 1:8

i dajmy na to jeżeli wezmę 2 mg miedzi to cynku wychodzi 16 mg
dobrze myślę? Chodzi mi o obliczenia,nie chodzi mi o toksyczność itc.bo o tym wiem.
Pozdrawiam

tomakin
Administrator

Wysłany: 2018-02-26, 18:55    

(memfisowi kasujemy posty nie w temacie)

Naprawdę ciężko dokładnie wyznaczyć proporcje miedzi i cynku, nikt tego nie badał.

http://naturalneleczenie....elnianie-cynku/

tu masz artykuł o uzupełnianiu cynku

Ja bym po prost leciał forsownie, jeśli podejrzewasz niedobór, 2-3 razy dziennie cynk przez tydzień, potem przez kilka dni 2 razy dziennie miedź.

Jeśli niedoboru nie masz i chcesz po prostu dietę uzupełniać, to też powinno od tej diety zależeć - proporcja 1:10 czy 1:8 jest trochę myląca, bo wychodzi na to, że czy weźmiesz 12 mg cynku, czy 120 mg, to przyswoisz tyle samo.

eveliyah 

Wysłany: 2018-11-07, 12:00    

Witajcie. Dostało mi się w spadku coś takiego:
Aminokwasowy chelat cynku Zn 15 — C10 H12 ZnN2 Na2 O8 — minimalna zawartość cynku — 15%

Jak to dawkować? Tzn teoretycznie pisze na opakowaniu, że w 3,3g preparatu jest 500mg cynku.
To na moją wagę wychodzi 0,4g tego preparatu.
Ale czy orientuje się ktoś, ile tak naprawdę w takiej dawce będzie tego przyswajalnego cynku (jonów)?

tomakin
Administrator

Wysłany: 2018-11-07, 13:20    

Ja bym ufał temu, co jest napisane na opakowaniu, ewentualnie sprawdził na stronie producenta.

rozendo

Wysłany: 2018-11-17, 09:04    

Zbadałam poziomu miedzi i cynku. Moje wyniki wyglądają następująco:

cynk 73 (50-150)
miedź. 89,97 (76-152).

Proszę o podpowiedź ile cynku i miedzi powinnam zażywać. Czy to prawda, że zamiast suplementowania miedzi wystarczy noszenie miedzianej bransoletki?

Pozdrawiam

tomakin
Administrator

Wysłany: 2018-11-17, 11:53    

Jak pisałem, wyniki badań z krwi są w zasadzie bezwartościowe.

A z tymi bransoletkami nie wiem, kto wymyślił, ale lepiej żeby więcej nie myślał, to nie jest mocna strona tej osoby. Może jeszcze bransoletki z chleba zamiast jedzenia śniadań?

eveliyah 

Wysłany: 2018-11-19, 12:06    

Czytałam parę postów wcześniej, że można zrobić test organoleptyczny na niedobór cynku, czyli zrobić mocny roztwór i jak poczujemy smak to znacz ze nie mamy niedoboru.
Czy z chelatem można zrobić to samo ?
Bo nie wiem czy dobrze rozumuję, mógłbyś Tomakin potwierdzić mi to?

Na opakowaniu mam info: W 3,3g preparatu jest 500mg cynku i to jest dawka na masę 500kg.
Czyli na moją wagę powinnam przyjąć, według proporcji 0,4mg preparatu, co daje mi dawkę 60mg cynku.
I mam pytanie, z racji tego, ze to jesrt chelat to ile faktycznie tych jonów cynku przyjęłam? Całe 60?
Jak to wypiłam, rozmieszane w szklance wody to myślałam, ze zwymiotuje, ohydny, metaliczny posmak. Jeszcze zażyłam to razem z MSM i potem przez godzinę miałam mdłości.
Teraz piję osobno, mdłości nie mam, ale ten posmak.....coś okropnego.

Mam RZS, nie wydaje mi się też, zeby moja dieta była szczególnie bogata w cynk.
A testów to czytałam tutaj że nie ma sensu robić, bo to niemiarodajne, więc daję sobie z tym spokój.

tomakin
Administrator

Wysłany: 2018-11-20, 11:51    

Nie, z chelatami to absolutnie nie działa.

Z siarczanem też działanie jest nie udowodnione, w niektórych badaniach wyszło, że to wiarygodny test, w innych - że wyniki są losowe. Najlepszy "test" to obserwacja własnego organizmu, jeśli po rozpoczęciu suplementacji jest duża, widoczna zmiana na plus - są niedobory.

Odpowiedz do tematu