Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obłączki
Ale w ten sposób potem nie będziesz wiedzieć, czy pomogło żelazo czy mangan.
Odpowiedz
Jeśli coś pomoże, to ustalenie co będzie kwestią czasu. Ważne, żeby się nie wykluczało.
Odpowiedz
Chyba mi ten mangan ryje po bani, ale ciężko ocenić. Najbardziej boję się opcji, że miałem go za dużo w organizmie zanim zacząłem suplementację i stąd mogło brać się kilka problemów.

Jeszcze wróciła kwestia tauryny

https://link.springer.com/article/10.1007/s007260170006

Zastanawia mnie, ile czasu trzeba u człowieka, żeby po wypłukaniu jej z organizmu, poziom wrócił do normy. U kotów dopiero po 3-4 tygodniach poziom w tkankach jako tako wrócił do normy. Z obłączkami to raczej nie ma wiele wspólnego, bo w np depresji poziom tauryny jest dużo wyższy... a może? bo w depresji są jakieś poważne zaburzenia metabolizmu tauryny, podobnie w infekcji HIV.

Tak myślę o taurynie, bo jej niedobór podwyższa ciśnienie krwi, a ja dość ostro bawiłem się beta alaniną, która potrafi całkowicie wypłukać taurynę z organizmu.

Są dwa główne schorzenia, w których pojawiają się "terry's nails", niewydolność nerek i wątroby. W przypadku nerek jest silny niedobór tauryny, przy wątrobie zaś tauryna dosłownie leczyła niektóre z zaburzeń krążenia, właśnie te odpowiedzialne (według części naukowców) za paznokcie Terry'ego. Zdaje się, że kiedyś już bawiłem się wysokimi dawkami tauryny przez długie tygodnie i nic na paznokcie nie pomogło, ale coś mi się zdaje, że powinienem ją jeść z uwagi na ciśnienie krwi i to, że mogłem przesadzić z beta alaniną.

Tak czy tak, lepiej zapisywać wszystko, co zmieniam.
Odpowiedz
o proszę

https://jbiomedsci.biomedcentral.com/art...0127-21-51

tauryna chroni mózg przed nadmiarem manganu
Odpowiedz
Kurde, przewidywalne te wyniki badań. Mogę zostać jasnowidzem:

Witamina C zmniejsza uszkodzenia wywołane ugryzieniem przez lwa.

Selen zwiększa ochronę organizmu przed zatruciem rtęcią.

Tryptofan zwiększa syntezę substancji odpowiedzialnej za zwalczanie wirusów.

Lit doprowadza do stanu zależności od związków niezbędnych do budowy nowych komórek ciała.

Można zrobić coś takiego: https://koronawirus.lol/
Odpowiedz
Żarty żartami, ale w medycynie faktycznie wszystko od wszystkiego zależy. Cała sztuka polega na tym, żeby oddzielić te badania, gdzie efekt to 0,01% od tych, gdzie efekt to 50%. W przypadku manganu i tauryny efekt był bardzo duży, co dla mnie jest dość ważne - mogę brać mangan, który (mam nadzieję) zrobi coś dobrego z paznokciami, a jednocześnie chronić mózg przed skutkami ubocznymi suplementacji.

Jest jeszcze ten problem, że sporo rzeczy w organizmie działa synergicznie, bądź są inne zależności. Przykłady - przy zastrzykach z B12 przeciw anemii trzeba brać potas, bo błyskawicznie spada przy tworzeniu nowych komórek. Przy braniu żelaza przeciw anemii trzeba brać B12. D3 nie przyswoi się, jeśli jest duży niedobór magnezu. Nadmiar magnezu obniży poziom wapnia. Nadmiar cynku doprowadzi do niedoboru miedzi i pogorszy stan zdrowia, zamiast poprawić. Długotrwała suplementacja beta alaniną doprowadzi do spadku tauryny, tauryna chyba też obniża beta alaninę.

I można iść poziom głębiej, obniżenie poziomu tauryny sprawia, że wszystkie suple, które jej wymagają do działania, nie przynoszą efektu.

Dlatego też jak robię eksperymenty z suplami, to staram się wybierać cały zestaw, żeby razem były te rzeczy, które od siebie zależą. Mangan na przykład jest konieczny do syntezy mitochondrialnej dysmutazy ponadtlenkowej, dlatego go biorę. Może coś jeszcze jest do tego potrzebne, coś czego brakuje? Może czegoś jest za dużo i to blokuje?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości