This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uzupełnianie witaminy B12
#11
Ok, dzięki za podpowiedzi. Osoba o której pisałem mimo, że wegetarianka, to nie żywi się tylko chlebem i ziemniakami, także powinny być zapewnione jakieś źródła tych kwasów.
Co do żelaza i B12, to mimo, że to jeszcze nie anemia, to i tak zapewne dobrze byłoby uzupełnić?

A jeszcze jeden temat - innej osoby, masz pomysł o czym może świadczyć wysoki MCV - górne granice normy, przy homocysteinie 6-7 i B12 w górnych granicach. Czy w ogóle jest czym się przejmować, czy może dopóki mieści się w widełkach, to nie ruszać tego?
Odpowiedz
#12
Zależy jak widełki są ustawione, MCV rośnie z wielu różnych powodów, a czasem bez powodu. Warto zrobić ogólne badania wątroby i tarczycy, ale jak nic nie wyjdzie to raczej się nie przejmować, jeśli lekarz nie widzi problemu.

Tak, jak B12 i żelazo są nisko, stanowczo warto uzupełnić. Przy czym jeśli organizm nie reaguje jak powinien, to coś jest nie tak - brakuje czegoś innego, niezbędnego do przemian żelaza w organizmie, albo są problemy z przyswajaniem, albo ciągła utrata.

A, tam o laktoferynę pytałeś - nie mam w ogóle pojęcia, z czym to się je, nie studiowałem nigdy tego konkretnego suplementu.
Odpowiedz
#13
(02-08-2021, 06:30 PM)tomakin napisał(a): Zależy jak widełki są ustawione, MCV rośnie z wielu różnych powodów, a czasem bez powodu. Warto zrobić ogólne badania wątroby i tarczycy, ale jak nic nie wyjdzie to raczej się nie przejmować, jeśli lekarz nie widzi problemu.

Tak, jak B12 i żelazo są nisko, stanowczo warto uzupełnić. Przy czym jeśli organizm nie reaguje jak powinien, to coś jest nie tak - brakuje czegoś innego, niezbędnego do przemian żelaza w organizmie, albo są problemy z przyswajaniem, albo ciągła utrata.

A, tam o laktoferynę pytałeś - nie mam w ogóle pojęcia, z czym to się je, nie studiowałem nigdy tego konkretnego suplementu.

Wątrobowe i tarczycowe ok (TSH dolne granice, FT3 i 4 w górnych granicach). Ok, to będę tylko obserwował MCV co jakiś czas. 

Ferrytyna poniżej widełek jej wyszła, bo one od 30 w górę. 
Laktoferyna ciekawy temat - piszą, że działa podobnie jak żelazo na uzupełnianie żelaza, tylko nie ma skutków ubocznych.
Odpowiedz
#14
(02-08-2021, 06:30 PM)tomakin napisał(a): MCV rośnie z wielu różnych powodów

Pisałam o podwyższonym MCV (w Szybkie pytania) jako wskaźniku nadużywani alkoholu
Odpowiedz
#15
to raczej wtórne by było w stosunku do rozwalenia wątroby i niedoboru niektórych witamin z grupy B?
Odpowiedz
#16
Nie jestem pewna czy rozumiem pytanie.
Pisałam już, ale powtórzę: żadne objawy, wszystkie wyniki w normie, łącznie z próbami wątrobowymi, poza MCV
http://zdrowiej.vegie.pl/showthread.php?...d=35#pid35
Doczytałam, że podwyższone MCV to typowy wskaźnik nadużywania alkoholu.
Za twoja radą kupiłam jej lecytynę słonecznikową w proszku. Twierdzi, że grzecznie ją wsuwa po łyżeczce dziennie.
Odpowiedz
#17
W sensie, sam alkohol raczej nie wpływa na MCV, ale to, co robi z organizmem (rozwalenie wątroby, wypłukanie witamin z grupy B) już tak.

Rozwalona alkoholem wątroba nie zawsze wychodzi w próbach wątrobowych.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości